OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

BENİM BABAM BİR KAHRAMANDI İLE İLGİLİ MUSTAFA ASLAN’IN YAZILARI

BENİM BABAM BİR KAHRAMANDI İLE İLGİLİ MUSTAFA ASLAN’IN YAZILARI

11/12/2009

17/12/2009-Evrensel

Çocukları anlatıyor Kahraman babalarını

21 Haziran 2009 Pazar aksami Esenyurt-Rifat Ilgaz Açık Hava gerçekleştirilen Tiyatrosu’nda “Benim Babam Bir Kahramandı” adlı etkinliği Dr. Canan Kaftancıoğlu aynı Adla kitaplaştırdı.

21 Haziran 2009 Pazar aksami Esenyurt-Rifat Ilgaz Açık Hava gerçekleştirilen Tiyatrosu’nda “Benim Babam Bir Kahramandı” adlı etkinliği Dr. Canan Kaftancıoğlu aynı Adla kitaplaştırdı.

Yazar, TRT programme yapımcısı Ümit gelini Kaftancıoğlu’nun. O, kayınbabası katledildiğinde küçük bir çocuktu, gibi ötekileri. Canan Kaftancıoğlu’nun aynı durumda olanların seslerini belgeleştirdiği “Benim Babam Bir Kahramandı” etkinliğinin geceye katılamayanlara da ulaşmasını sağlamış.

Sa babası için bir çocuk kahramandır. Ancak Kimi Babalar sadece çocuklarının kahramanı değil, halkının da Oluyor kahramanı. “Benim Babam Bir Kahramandı” Sembol etkinlik olarak bir babalarını yitiren çocukların kardeşlerin değil,, gelinlerin, annelerin de etkinliği olmuştu … Çocuk sahibi olmadan Yasami sonlandırılanlar da bir yerde anımsatılmıştı. “Bir Benim babam kahramandı” siyâsï cinayetlerle aramızdan kopartılan aydınlarımızın SESI soluğu oldu.
Yapıt üç oluşuyor bölümden. Birinci bölümde ağırlıklı olarak ’70 ”90 yıllardan li’ li yıllara uzanan dilimdeki siyâsï cinayetlere anlatılıyor gidenler Kurban. Adlar anılan Burada şunlardır: Orhan Yavuz, Dogan Öz, Bedrettin Comert, Bedri Karafakioğlu, Abdi Ipekçi, Cevat Yurdakul, Cavit Orhan Tütengil, Ümit Doğanay, Ümit Kaftancıoğlu, Sevinç Ozguner, Kemal Türkler, Battal ve Özdemir İlhan Erdost.
Ikinci bölümü ISE ’90 ‘lardan zaman uzanan günümüze dilimindeki siyâsï değerlendiriliyor cinayetler. Yazarın Amerika’nın Irak işgali sonrasındaki siyâsï cinayet sayısındaki ARTISA dikkat çekmesi Önemli.
Orhan Tüleylioğlu’nun “Neden Ölürüldüler?” Adlı yapıtından yapılan alıntılarla tamamlanan bu bölümde aramızdan kopartılanlardan yapıtta yer alan adlar arasýnda Muammer Aksoy, Çetin EMEC, Turan Dursun, Bahriye Üçok, Musa Anter, Uğur Mumcu, Onat Kutlar, Yasemin Cebenoyan, Metin Göktepe, Ahmet Taner Kislali, Necip Hablemitoğlu, Hrant Dink, Nesimi Çimen, Muhlis Akarsu, Asim Bezirci, Metin ALTIOK, Behçet Aysan, Asaf Koçak, ve Hasret Gültekin geçmektedir Ahmet Kaya.
ISE bölümde Üçüncü “kahramanlarımızın” çocuklarının babaları ile ilgili DUYGULARI anlatılıyor; Yurtsever olan çocuklarının yüreklerinin de babalarının ki gibi ülkelerinin bağımsızlığı ve mutluluğu için attığını duyumsuyoruz, söyledikleri son tümcede.
KARANLIĞIN üstüne YÜRÜMEK
Yapıtta yer alan bir babaların Tamamı siyâsï cinayete Kurban gitmiş insanlar. Çoğunluğunu Yazar ve gazetecilerin oluşturması da dikkat ÇEKİCİ. Karanlik, yazar aydınlatan Halki, gazeteci ve Bilim insanlarını hedef seçiyor öncelikle.
Yapıtta, kardeşinin kız anlattığı dışındakiler Metin Göktepe çocuklarınca anılmış. Ağlayıp sızlamadıkları gibi bir acıların paylaşımından Ote ileti Bize veriyorlar. Kendileri adına istekler dizgesi olmaktan bir çok, ortak bir vicdan olma yolunda atılmış diyebiliriz da ADIM, iletiye bu: Yeni siyâsï olmasın cinayetler, ülkemiz gömülmesin karanlığa, karanlığın Gelin üzerine Birlikte yürüyelim …
Bellek kutusu
Benim Babam Bir Kahramandı da bir yanıyla Bellek kutusu taşımaktadır özelliğini. Yapıtta çünkü, siyâsï cinayetlerin perde arkaları bilinen kaynaklara dayanarak anlatılıyor. Ama bu yaşananlar unutulduğu, Tozlu arşivlerde kaldığı için sürprizler de içeriyor. Bunların dışında da öldürülen “kahramanlarımızın” yaşam ilginç öyküleri Okura cinayetlerin nedenleri konusunda daha iyi düşünce üretmelerini de sağlıyor.
Necdet Bulut’un 1970’li yıllarda ODTÜ’de bilgisayar merkezini kurduğunu, Önemli bir bilgisayar Projesi üzerinde çalıştığını, savci Doğan Öz’ün cezasının idam kaldırılması için bir bildiriye imza attığından hakkında soruşturma açıldığını …
Failler BELLI
Benim bir babam kahramandı cinayetlerin perde arkasını kaynaklara dayanarak veriyor. Faili belli olmadığı söylenen cinayetler de bile, Öyle ip uçları var ki, Okur Failin belli olduğunu görüyor. Gizli Sakli da değil, faillerin adına ve zamanına varıncaya değin verilmiş Bilgiler. Sözü edilen faillerden kimileri yaşıyor, Önemli siyâsï oluşumların içinde alanlar yer var bile.
Doğan Öz’ün 1978 yılında öldürülmeden önce geride bıraktığı bir dosyadan kızı Bengi Heval Öz’ün aktardıkları katilleri imliyor.
“… Böylece ABD ve çok uluslu ortaklıklar Ortadogu sorununu büyük ölçüde çözmek gütmektedirler amacını. Bize göre bu sonuca ulaşmada CIA, l’AID, l’Iran ve israil gizli haber alma örgütleri, “Kontrgerilla” gibi gizli örgütler yönlendirmekte olup bu örgütler Ve I. II. MC ile devlet aygıtını Geniş ölçüde kendi amaçlarına Uygun biçimde dönüştürerek demokrasi düşmanı akımları iktidar etmeyi öngörmüşlerdir. »(Art.95)
Canan Kaftancıoğlu’nun hazırladığı “Benim Babam Bir Kahramandı” adlı çalışma yakın tarihimize ışık tutmanın yanında bir UYARI görevi de görüyor. Toplumun Bellek yitimini önleme yolunda atılmış Önemli bir ADIM, yapıt bu.
* Çocuklar anlatıyor Babalarını … “Benim Babam Bir Kahramandı” Hazırlayan: Canan Kaftancıoğlu, 2009,
Yalın Ses Yayınları

Updated: 03 Ekim 2011 — 13:38

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016