OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

BEN MİYİM KURBAN?

IMAG0016_1BEN MİYİM KURBAN?

Kadına yönelik şiddeti konu alan öykülerden oluşan bir seçki ‘Ben miyim Kurban?’ Mona Yayınları arasında okura sunuldu. Didem Gürkay ve Recep Usta’nın seçtikleri 16 yazar-16 öykü ve bir şiir bulunuyor.

“Bak soruyorum. Okumuş kadınsın söyle bana: Neden yatalak oldu ablam? Bir anlat. Tarhana boldu, yoğurt boldu. Sen kalk yatalak ol. Bir örtünün altında inledi bütün yıl. O işten korkmaz, iş arar çevik bedeni durur kalır oldu. Görmedik; örtüye gizledi.” (Tomris Uyar, Hakların En Güzeli, s.160)

16 YAZAR/16 ÖYKÜ VE BİR ŞİİR

Didem Görkay-Recep Usta’nın hazırladıkları kadına yönelik şiddet öykülerinin bir araya getirildiği ‘Ben miyim Kurban?’ adlı yapıtta yer alan ürünler şöyle sıralanıyor:Ayşe Kulin-Kurban, Bensu Kaya-Askı, Didem Görkey-Büyü, Elvan Arpacı-Ya Sabır, Fatma Burçak-İyi Çocuktu Sedat, İlknur Tolunay-Sahip, Mehmet Fırat Pürselim-Beyaz Gelinlik, Mine Söğüt-Beni Öldürmek İsteyen Muhteşem Hayat, Münire Özgencan-Karlı Bir  Gün, Nilüfer Açıkalın-Kıyılan, Özlem Kiper-Mor ve Ötesi, Seda Özay-Körebe, Sercan Zorbozan-Viski, Şule Öncü-Totem ve Tabut, Tomris Uyar-Hakların En Güzeli, Zafer Doru-Teyzem, Ayşe Kulin – Kurban (Şiir).

Ayşe Kulin’in “Kurban” adlı şiiri ise yapıtın bir tür sonsözü gibi bir anlam taşıyor.

“Komşulardan biri bir başka kadına, Seher’in nasıl traktörün tekerleği üzerinde otururken, düşüp yerde ezildiğini anlatıyordu. “Nah düşmüş,” diyordu konuklardan biri yanında oturanın kulağına eğilerek ‘Bana sorarsan öldürmüşler kızı. kaza süsü vererek öldürmüşler. …’  ” (Ayşe Kulin, Kurban, s.5)

Her gün, gazete, televizyon ve sosyal medyada  kadına yönelik bir şiddet haberi, daha da kötüsü cinayet haberiyle karşılaştığımız ülkemizde bunları dile getiren öykülerden bir demet sunuyor Didem Görkay-Recep Usta ikilisinin hazırladığı ‘Ben miyim Kurban?’ adlı kitapta.

MUSTAFA ASLAN

——————————-

Ben miyim Kurban? (Kadına Yönelik Şiddet Öyküleri), Hazırlayan:Didem Görkay-Recep Usta, I. Basım: Mona Yayınları, İstanbul, Mayıs 2016

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016