OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Ben Bir Sihirbazım

 

 

 

20160331_191418BEN BİR SİHİRBAZIM

Ted van Lieshout’un kaleme aldığı  ‘Ben Bir Sihirbazım’ adlı yapıtta çocukların çok sevdiği konulardan biri olan sihirbazlık konusu anlatılıyor.

MİRAS MI?

‘Ben Bir Sihirbazım’ adlı öykü çocuklara miras kavramını eğlenceli bir şekilde veriyor. İnsanların birbirine bir şeyleri bırakabileceğini ve buna miras dendiği kahramanımız aracılığıyla gösteriyor. Miras sevindirmekle birlikte kahramanımızı şaşırtıyor aynı zamanda. Elbette buradan yola çıkarak mirasın sadece maddi değerlerden oluşmadığı iletisi de verilebilir. Ama   çocuğa yapıt maddi miras dışında öteki insanlardan kalanların da aynı ulama girdiğini  duyumsatabiliyor

ÇOCUK VE SİHİRBAZLIK

Çocuklar için sihirbazlık hep ilgi çekmiştir. Yapıtta da çocuklara ilginç gelen sihirbazlık konusu gündeme getiriliyor. Gündeme getiriliyor ama uyarı görevi yapıyor   aynı zamanda. Usulüne uygun yapılmadığı takdirdi kimi olumsuz sonuçlara yol açacağı öyküde belirtiliyor. Usulüne uygun sihirbazlık  yapılması da veriliyor daha sonra.

Ted van Lieshout’un ‘Ben Bir Sihirbazım’ adlı yapıtı çocukların sevdiği sihirbazlık konusunu gündeme getiriyor, yan konularıyla birlikte.

 

MUSTAFA ASLAN

————————

 

 

Ben Bir Sihirbazım (Çocuk), Ted van Lieshout, Çeviren:Ufuk Güngör, I. Basım Büyülü Fener Yayınları, İstanbul Mart 2016

Updated: 06 Nisan 2016 — 09:39

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016