OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

BEN BİR GÜRGEN DALIYIM

20160903_163401BEN BİR GÜRGEN DALIYIM

Hasan Ali Toptaş’ın Ben Bir Gürgen Dalıyım adlı yapıtı Everest Yayınları arasında okura sunuldu.

“Yıllar önce, daha küçücük bir fidanken, odun olmamak için bütün gücümle nasıl direndiysem, şimdi de tam tersini yapacaktım. Odun olmak için direnecektim yani.” (s.110)

ÇEVRE

Hasan Ali Toptaş’ın Ben Bir Gürgen Dalıyım adlı yapıtında. İnsanların doğaya verdikleri zararlar ormandaki ağaçların gözünden anlatılıyor. Ağaçların insanları nasıl kestiklerini güzel bir öykü içerisinde veriyor.

“Ya da, ille de bir şey yapacaklarsa, bir çocuk bahçesinde oyuncak yapsınlardı beni. Herhangi bir şehrin herhangi bir semtinde, çiçeklerin, bankların ve salıncakların arasında bir tahterevalli olaydım sözgelimi.” (s. 31)

SORUNLAR

İnsanları büyük çoğunluğunun duyarsızlığından söz ediyor, bu yapıt. Yani güzellikleri görmeyecek kadar duyarsız oldukları veriliyor. Ağaçların bakışıyla günümüz sorunları başta -açıkça söylemese de- ülkede süregiden  terör olaylarını bir askerin “çatışmada öldüğünü” belirterek veriyor.

“Tabutun içinde yatan, aylar önce askere giden marangozun oğluydu. Cemal’di adı. Ülkenin uzak köşelerinden birinde çıkan çatışma sırasında vurulmuştu. Tabutu günlerdir yoldaydı. Kağıtlar imzalanıyordu günlerdir, izinler alınıp izinler veriliyor, gelip geçtiği yerlerde, tören üstüne tören düzenleniyordu.” (s.80)

Hasan Ali Toptaş Ben Bir Gürgen Dalıyım adlı yapıtında doğanın korunmasına değinirken günümüz sorunlarını okura taşıyor.

MUSTAFA ASLAN

………………………………..

Ben Bir Gürgen Dalıyım, Hasan Ali Toptaş, I.2. Basım: Everest Yayınları, İstanbul, Eylül 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016