OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

BELLİ BELİRSİZ ŞEYLER ANISINA

BELLİ BELİRSİZ ŞEYLER ANISINA

Adonis’in Belli Belirsiz Şeyler Anısına adlı şiir kitabı Everest Yayınları arasında okura ulaştırıldı.

Adonis’in  şiir kitabındaki bölümleri şöyle sıralayabiliriz: Onlara, O Adama, Gündüz ve Geceye, Rüzgara ve Ağaçlara, Yalnızlığa, Belli Belirsiz Şeylere, Hayat ve Ölüm Oyununa, O Kadına, Gerçekliğe, Ebu Temmam’a Casim ile Bağdat Arasında, Bir Günün Biyografisi, Bana Sorulmuş Ama Yanıtlayamadığım Sorular, Şamlı Mihyar’dan Başka Sorular, Şiir Sanatı, Ebu Nuvasa, Rivayetler, Anılar, İtiraflar, Bir Mezar Taşı, El-Maarri’ye, Çocukluk, Günler, Diyalog, Mektuplar, Şerhler ve 1982 Beyrut’una.

DOĞA, SOYUTLUK VE İNSAN

Adonis’in şiirlerinin önemli bir bölümünde doğa olaylarının insanlarla eşleştirme ve bunun üzerinden yaşanılanları anlattığı görülüyor. Şair bunu yaparken sözcükleri kişileştirmenin yanında farklı anlamlar da yüklüyor. Hatta kimi zaman soyut adları bile somutlaştırarak okura bir imge biçiminde iletiyor dizelerinde.

ABBASİ DÖNEMİ ŞAİRLERİ VE BEYRUT

Adonis Belli Belirsiz Şeyler Anısına adlı yapıtında Abbasi Dönemi şairlerine ve 1982 yılı Beyrutu’na ilişkin şiirleri de yer alıyor. Abbasi Dönemi şairlerini okuduğumuzda şairin derin edebi beslenme kaynaklarını görüyor. 1982 Beyrut’unu anlatan şiirlerinde ise  yaşamından izleri paylaşıyor, bizimle.

“İlerliyor zaman

ölü kemiklerinden bir bastona yaslı.

*

uykusuzluğun bıçak ağzı

kertik açıyor boynunda gecenin.

*kafatasları var kan döken

kafatasları var sarhoş olup sayıklayan”  (s.201)

 

Adonis, Abbasi Dönemi Arap şirinin kimi nemli şairlerini şiirlerinde konuk ediyor. Bunlardan  filozof şair olarak da adlanıdırılan Suriyeli şairlerden El Maarrri olduğunu okuyoruz. Risaletu’l Gafran’ın yazarı da olan şair için Dante’nin  İlahin Komedyasının esin kaynağı olduğu söyleniyor.

”                    -3-

 

bedeni yastık yapan bir toz,

tarih:kandan bir gölün üzerindeki kabarcıklar” (II Günler, s.186)

 

Suriyeli Arap şair ve düşünür olarak da karşımıza çıkan Adonis’in bilgelik yüklü şiirleri.

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::::::::

Belli Belirsiz Şeyler Anısına (ŞİİR), Adonis, Çeviri:Mehmet Hakkı Suçin,  I: Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Kasım 2017

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016