OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

BELALI AŞK

20160924_214337

 

BELALI AŞK

Everest Yayınları daha önce Napoli Romanları dizisini yayımladığı Elena Ferrante’nin bu kez Belalı Aşk adlı romanını okura sundu.

“Güneş beni ısıtmaya başladı. Çantamı karıştırdım ve içinden kimliğimi çıkardım. O resimde Amalia’yı görmeye çalışarak, resmi uzun uzun inceledim. Yakın zamanda, kimliği yenilemek için çektirdiğim bir resimdi.” (s.160)

AŞK VE EVLİLİK

Elena Ferrante, Belalı Aşk adlı romanında kadın kahramanları aracılığıyla aşk ve evlilik konusuna da değiniyor.Yapıtta annesi intihar eden bir kız ve babası arasında gelişen olaylar anlatılıyor. Geriye dönüşlerle verilen olaylarla anne ve baba arasındaki aşk ve evlilik konusu sorgulanıyor. her evliliğin aşkla bezeli olamayacağını görüyoruz, yapıtta.

“Bir an şaşırarak sustu. Sonra hayatıyla lgili konuşmaya koyuldu gene:Kötü bir yaşam, paramparça bir evlilik, bir senedir göremediği üç çocuk, zar zor geçinmek. Ancak şimdi yükselişe geçiyordu. Ve her şey iyi gidiyor gibiydi.” (s.91)

KADINA ŞİDDET

Elena Ferrante Belalı Aşk adlı yapıtında kadına şiddet konusuna yapıtı boyunca değiniyor. Karı koca arasında yaşananları verdiği şiddeti anlatan bölümleri yazar, oldukça başarılı bir şekilde veriyor. kahramanımızın annesi birçok kez babasının şiddetine maruz kalıyor.

“Babam onu yakalayıp yere sermiş, sonra saçından tutarak başını merdivenin tırabzanına vurmuştu. Sonunda, yanında belki de silah bulunan, ama daha sağduyulu olan bacanağının önerisiyle, onu yerdeki kanın üstünde, biçare bırakmıştı. Filippo Dayım babamı bir kolundan tutuyor ve onu çekiyordu.” (s.109)

Elena Ferrante kadın sorunlarını irdelediği yapıtıyla okuru duygusal fakat gerçekçi bir ortama çağırıyor.

MUSTAFA ASLAN

…………………………….

Belalı Aşk (Roman), Elena Ferrante, Çeviren: Meryem Mine Çilingiroğlu, Everest Yayınları’nda I. Basım:Eylül 2016, İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016