OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

BEGÜM(KENİZE MOURAD) İLE İLGİLİ MUSTAFA ASLAN YAZILARI

Kenize Mourad ‘Begüm’  (Dans la Ville D’or Et D’argent) adlı romanında, bir kadın kahraman üzerinden Hindistan’da 1856’dan başlayıp 1947’e kadar uzanan sömürgeciliğe karşı verilen savaşımı anlatıyor  Yaklaşık 90 yıl süren Hindistan’ın bağımsızlık mücadelesinin büyük bölümünü Begüm’ün yaşamına dayanarak veriyor.

 

Tarihin tekerrürü mü?

 

Kenize Mourad’ın ‘Begüm’ adlı romanında anlatılanlar, ABD’nin  yaygın adıyla BOP… ABD’nin dünya egemenliğine oynadığı, birçok ülkenin sınırlarının yeniden belirlendiği  günümüzde yaşananlarla çok benzerlik gösteriyor. Çünkü ‘Begüm’de de anlatılan bugün yaşanılanlardan çok farklı değil.

 

Olay Kuzey Hindistan’da Awadh Krallığı’nda geçiyor… İngiliz Kumanyası, ülkenin kralı reformları yapmadığı gerekçesiyle Kuzey Hindistan’ın en zengin ülkesi Awadh’ı ilhak ederek ülke yönetimine el koyacağını bildiriyor.

Başkaldıran sayısını azaltmak ve başka etkenleri de yok etmek için bir büyük toprak sahiplerinin (talukdar) elindeki toprakları topraksız köylülere dağıtıyorlar. Topraksız köylülere dağıtılan topraklara karşın ağırlaştırılan vergiler, daha sonra topraklarını geri alam kimi büyük toprak sahiplerini de hoşnut etmiyor.

 

“Önce tohum almak, su parasını ödemek ve şeker kamışı nakliyesinde kullanacağımız arabayı kiralamak köy tefecisine ayda yüzde on beş faizle borçlanmak zorunda kaldık. Hasat pek iyi olmadı, ama İngirizlerin hesapladığı yeni vergiler bir önceki seneden çok daha yüksekti! Kazancımızın yarısını götürdü…” (s.76)

 

Begüm’den Gandi’ye

 

Begüm yapıtta Hindistan’ın bağımsızlık savaşını ilk başlatan kişi olarak çıkıyor.  Kralın dördüncü karısı olan Begüm yapılanlar karşısında sessiz kalamıyor. Eşinin yönetimden uzaklaştırılması sonucunda bir kadın olmanın bütün zorluklarını da göğüsleyerek ülkesinin zenginlik damarlarını elinde tutan İngiliz sömürgeciliğine karşı savaşıma başlıyor.

Begüm’ün başlattığı Bağımsızlık Savaşı 1919’da Gandi, Hindu ve Müslümanların pasif direnişleri sonucunda Satyagrah’yı ilan etmesinde ve 1947’de bağımsızlığın kazanılmasının ilk başlangıcı olarak gösteriliyor, yapıtta.

 

“Ayaklanmanın yüzüncü yıldönümü olan 1957’de, Nehru büyük bir tören düzenliyor ve “Kraliçe Victoria Parkı” adını Begüm Hazret Mahal Parkı” olarak değiştiriyor.” (s.348)

 

Sömürgecinin halklara armağanı ne olur?

 

Begüm adlı romanda Kenize Mourad uygarlığın tartışmasız sahibi olduğunu hemen her şeyde insanların beynine sokmaya çalışan sömürgeci Batı’nın halklara armağanının aşağılama, işkence, tecavüz, soykırım … olduğunu gösteriyor.

 

“Anlatıkları tüyler ürpertici:Albay Neill ve adamları, Kanpur  ve çevre köylerdeki halkı kadın, çocuk ayırt etmeksizin katletmekle yetinmiyor, işkence bitince ölümden sonra da huzur bulmamaları için kirletiyorlar.” (s.184)

 

Türkler

 

Kenize Mourad’ın ‘Begüm’ adlı romanında yer yer Türklerden de söz ediyor. Yapıtta Türkler kimi zaman karşımıza “süt tenli” güzel bir kadın olarak çıkarken, çoğu zamanda muhafız olarak çıkıyor.

 

“Hazret Mahal’in kimseye belli etmeden bir pusula uzattığı Türk muhafız hemen kayboluveriyor.” (s.168)

 

Kenize Mourad’ın ‘Begüm’ adlı romanı  İngiliz emperyalizmine karşı Hindistan’da verilen  yakın tarihe kadar uzanan özgürlük mücadelesini anlatıyor.

 

Kenize Mourad, Begüm, Çeviren: Ali Cevat Akkoyunlu, Everest Yayınları, İstanbul, 1. Basım: Mayıs-2011

mustafa aslan kimdir?


MUSTAFA ASLAN

 MUSTAFA ASLAN 1965’TE KİLİS’İN BALİKLİ KÖYÜ’NDE DOĞDU.GAZİ ORTAOKULU VE GAZİANTEP LİSESİNDE OKUDU.YÜKSEK ÖĞRENİMİNİ CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ-BATI DİLLERİ VE EDEBİYATLARI-FRANSIZ DİLİ VE EDEBİYATI’NDA TAMAMLADI.
HER YIL DEĞİŞİK DİLLERDE YAYIMLANAN “AVRASYA KÜLTÜR – ORTAK KİTAP” IN EDİTÖRÜDÜR.
İLK YAPITI SÖZCÜKLERİN DİLİ TUTULUNCA 1986’DA YAYINLANDI.BUNU ÇOCUKLAR İÇİN YAZDIĞI KİTAPLAR İZLEDİ .

BUNLAR:
-KINA ÇİÇEĞİ
-MAVİŞ VE SANAL BEBEK
-UZAYLILAR KIRMIZI BİSİKLETİ KAÇIRDI.
-NASRETTİN HOCA’NIN UZAY SERÜVENİ
-MAVİLİ KEDİ GAZETECİ
– EVLİYA ÇELEBİ İSTANBUL’DA
-MAVİŞ BİLGİSAYAR KORSANLARINA KARŞI
-İSTANBUL ÇOCUK
-PİR SULTANCA
-ZAMAN HIRSIZI MAVİŞ
-BİLMECE TEKERLEMECE
-MAVİŞİ İLE ŞAŞKIN ROBOT
-YUNUS EMRE
-PİNOKYO İSTANBUL’DA
-SİHİRBAZIN ŞAPKASINDAN ÇIKAN SAYILAR
-OYUNCAKLAR EĞLENİYOR
-OYUNCAKLARIN DÜNYASI
-ROBOT KÖPEK BİBO
-PORTAKAL DEDE
-TOMBALAK PATATES
-NAR AİLESİ
-KIRMIZI KARPUZ’UN BİLGİSAYARI
-KALINKABUK CEVİZ
-FASULYECİK’İN İNTERNET ARKADAŞLARI

-CANIM KARDEŞİM

-İLK ÖĞRETMENİM

-SAATİN ÖYKÜSÜ

-MAVİŞ ÇİÇEK BAKICISI

-ROBOTUN OYUNCAĞI

– UYUŞUK SAYI
-RENKLİ KARDEŞLER
-YARAMAZ SESLİLER
-YARIŞMA
-UZAYLILAR iSTANBUL’DA

AŞK SESİNİ ARIYOR YAZARIN GENÇLER İÇİN YAZDIĞI İLK ROMANIDIR.
1982 SES DERGİSİ,1986 TRT İSTANBUL RADYOSU ÖYKÜ ÖDÜLLERİNİ ALMIŞTIR.


AŞK SESİNİ ARIYOR YAZARIN GENÇLER İÇİN YAZDIĞI İLK ROMANIDIR.
1982 SES DERGİSİ,1986 TRT İSTANBUL RADYOSU ÖYKÜ ÖDÜLLERİNİ ALMIŞTIR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016