OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Bazen Unutmak İstersin

Bazen Unutmak İstersin

Kürşat Başar’ın denemelerini Bazen Unutmak İstersin adıyla Everest Yayınları arasında okura sunuldu.

ARAMA MOTORUNDA EN ÇOK  HANGİ SÖZCÜK ARANIYOR?

Kürşat Başar okurlara önce arama motorunda en çok hangi sözcük arandığını soruyor. Ardından seks ya da porno deyiverecek okurlarını düş kırıklığına uğratıyor. Bütün olasılıkları alt üst edecek bir sözcük olduğunu öğreniyoruz, Kürşat Başar’ın Bazen Unutmak İstersin adlı yapıtında.

 

KADINLAR ÜZERİNE …

Kürşat Başar’ın denemelerinin ağırlıklı izleği kadınlar. ‘Siz siz olun kadınlarla tartışmayın’ deneme başlıklarından birisi. İsterseniz birkaç deneme başlığı verdikten sonra yazıların içine girelim daha sonra da. Kadınlarla ilgili deneme başlıklarından kimilerini şöyle sıralayabiliriz: Bebekler, arabalar, kadınlar ve erkekler, Maymunlar, erkekler ve kadınlar, Kadın kuaförleri yalnızca kuaför değildir, Kadınlar neden konuşmayı çok sever? Kadınlara dair, Prensler, kurbağalar ve kadınlar, Kadınlar unutmaz ya da erkeklere öğütler

 

Kürşat Başar’ın Bazen Unutmak İstersin adlı yapıtındaki konu başlıkları şöyle sıralanıyor:

OYSA BİLİYORDUM GELMEYECEKSİN

Bana ayrılmayacağımızı söyle, Çünkü, başlangıç güzeldir, Bir eylül masalıydı, Gidenler için, Dönmeyeceğimiz bir yer beğen, İçimdeki o gizli odada ne çok şey buldun… Seni öptüğüm yerde, Yağmurlar, yıllar, yarım kalan şeyler, Yaz başlarken, “Ve yazmak… Aylardan nisansa…” “Geçip giden zamanları bir yerlerde bulsam”

 

 

BEN SENİ YANLIŞ TANIMIŞIM…

Aşk kötülüğün nedeni olabilir mi? Aşk ve evlilik… Hayaller ve gerçekler… Ben seni yanlış tanımışım… Beyaz atlı prens, oturan boğa ve fırıncının kızı, Birinin hayalleri kırılırken, Bir ilişkide cazibe yoksa… Ne yapalım ki bir de eski sevgili var, Eski aşklar ne güzeldi, Belki de susmanın zamanıdır, Kadınlar haz umanı mı haz nesnesi mi? Kim ister ki böyle bir rüyadan uyanmayı, Mutlu evlilik var mıdır? Nedir bu mutluluk dediğimiz şey… “Ölene kadar benimsin” ya da “benim değilsen öleceksin” , Sen beni yeterince sevmiyorsun, Siz siz olun kadınlarla tartışmayın.

DEFTERİMDE SANA BEYAZ BİR SAYFA AYIRIYORUM

Arama motorunda en çok hangi sözcük aranır? Aşk yuvasındaki casus, Ayrılırken, Ayrılıyorsak sen suçlusun… Bebekler, arabalar, kadınlar ve erkekler, Hayatınızdan vazgeçer misiniz gerçekten? Defterimde sana da beyaz bir sayfa ayırıyorum, Erkekle kadın arasındaki fark mı? Maymunlar, erkekler ve kadınlar, Aslında hepsi erkeklerin yüzünden…  Hediye incelikli bir iştir, Acaba ben onun yerinde olsam? Kadın kuaförleri yalnızca kuaför değildir, Kadınlar neden konuşmayı çok sever? Kadınlara dair, Prensler, kurbağalar ve kadınlar, Kadınlar unutmaz ya da erkeklere öğütler, Aşk ve kıskançlık ya da öldüresiye sevmek, Araya zaman ve mesafe girmeden… Yoksa aşkın fazlası zararlı mı?

Kürşat Başar’ın denemelerini topladığı Bazen Unutmak İstersin adlı yapıtının ağırlıklı izleği kadınlar olduğunu söylemek gerekiyor.

 

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::::::::::::::::::

 

Bazen Unutmak İstersin (Deneme), Kürşat Başar, I. Basım: Everest Yayınları, İstanbul, Ağustos 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016