OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

BAYRAM ÇOCUKLARI-MUSTAFA ASLAN

 

BAYRAM ÇOCUKLARI

 

        Neden Cumhuriyet Bayramı?

Bayram Çocukları” adlı yapıtın eksen aldığı Cumhuriyet Bayramı kutlamalarıdır. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor bayramı… pek yer almamış, Irmak Z.Aydedim’in bu çalışmasında. Yazar bilerek yapmış bunu ve konuştuğu kişileri de böyle yönlendirmiş. Neden Cumhuriyet Bayramı kutlamaları? Cumhuriyet Bayramı kutlamaları yeni rejimin, yeni yaşam biçiminin yerleşmesi, kabul görmesi açısından kutlamalardaki coşku ya da sönüklük çok önemlidir.Yazar isteseydi öteki bayram kutlamalarına da ağırlık vererek çalışmasını genel bayram kutlamalarını anlatan bir çalışma kimliğine büründürebilirdi. Ama özellikle bundan kaçınılmış.

                        Önemli
Tanıklar

            Yazar, bu çalışmasında  10 gazeteci yazar, 5 ev kadını, 4 öğretmen, 2 emekli subay, 3 doktor , 2 avukat, 2 tiyatro sanatçısı, 1 ressam, 2 memurla görüşmüş. Bunlar kimler mi? Görüşme yapılan kişiler: Bedia Akarsu, Nihat Akçam, Selami Akpınar, Avni Arbaş, Hayati Asılyazıcı, Azamet Av seren, Sabahattin Batur, Kemal Bekir, Gülçin Çaylıgil, Hasan Erdoğan, Nezahat Erdoğan, İsmet Zeki Eyüboğlu, Moris Gabbay, Ali İhsan Gögüş, Ercan Güner, Rasih Nuri İleri, Attila İlhan, Suphi Karaman, Serhat Kestel, Zarife Koçak, Fikret Kortel, Perihan Kutlar, Meliha Lekili, Mücap Ofluoğlu, Turhan Olcaytu, Leziz Onaran, Mustafa Şerif Onaran, Şaziye Ömer Baş, Lebibe Perinçek, Neriman sergil, Merih  Sezen, Hıfzı Topuz, Gürbüz Tüfekçi, ve Üstün Üstündağ.  Kitabı yazar bölümlere ayırmasa da ben yedi bölümde incelemeyi uygun gördüm..1-Cumhuriyet’in ilk yılları-  Coşkulu Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, 2-II.Dünya Savaşı- Kutlamaların durgunluk dönemi, 3-Kutlamaların durma noktasına geldiği DP dönemi, 4-1960 İhtilaliyle kutlamaların ilk yıllardaki canlılığına kavuşmaya başlaması, 5-12 Mart 1971-12 Eylül 1980’le kutlamaların 1950’lerin sönüklüğüne geri dönmesi, 6-28 Şubat süreci-Yeniden Bayram kutlamalarının canlılık kazanması, 7- Günümüz.

Uyarıcı Bir Çalışma

 

            Bayram Çocukları, geçmişten-bugüne değin Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını anlatan bir çalışma.  Irmak Z. Aydedim’in bu yapıtı bir zorunluluktan ortaya çıkmış. Çünkü her geçen yıl ulusal bayramların kutlanması bilinçli olarak sönükleştirilmektedir. Zaten yeni müfredat programında ulusal bayram kutlamaları yok. Kutlamaların olmaması bir yana adları bile geçmemektedir. Üstü kapalı bir bayramdan söz edilmekte birkaç yerde sadece. Bu çalışma bunun için önemli.

            İleride bir çok çalışmaya kaynaklık edecek, önemli bir yapıt, Bayram Çocukları. Mutlaka okunması gerekir, nereden gelip nerelere gittiğimizi  görmek, duyumsamak için, bence.

 

Bayram Çocukları, Irmak Z. Aydedim, Kaynak Yayınları, 2004-İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016