OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

Bay Tompkins’in Serüvenleri

Bay Tompkins’in Serüvenleri

George Gamow’un ‘Bay Tompkins’in Serüvenleri- Kuantum’un Şaşırtıcı Dünyası ‘ adlıyapıtı yeni basımını Alfa Bilim Dizisi’nde yaptı.

eğlenceli bir yapıt

George Gamow’un ’Kuantum’un Şaşırtıcı Dünyası-’ adlı yapıtı eğlenceli bir şekilde kuantum fiziğini okuyucuya sunuyor. Bir banka memurunun yaşadıkları aracılığıyla evreni anlamaya çalışanlara sıkmadan koskocaman bir kapı açıyor. Albert Einstein’in görelilik ve ışık hızıyla igili bilgileri eğlenceli öykülerle veriyor. Kitapta sadece fizik yok edebiyattan müziğe, müzikten yemeğe uzanana geniş bir alan aracılığıyla aktarılıyor.

gençlere ve yetişkinlere

George Gamow’un ‘Bay Tompkins’in Serüvenleri- Kuantum’un Şaşırtıcı Dünyası- ‘ adlıyapıt yetişkinlerin yanında gençlere de sesleniyor. Yapıt bütünüyle günlük hayatın içinden kuantum fiziğini vermeye çalışıyor. Öykülerle günlük yaşam içinden böyle bir konuyu vermesi çok önemli, bence.

“Bay Tompkins ortaçağ simyacılarının arzularını hatırlayarak hemen, “Altın,” diye cevaplandırdı. Yaşlı usta “Altın mı? Bakalım, “ diyerek mırıldandı. Duvarda asılı duran büyük bir levhaya yöneldi.” (s.173)

George Gamow’un ‘Bay Tompkins’in Serüvenleri- Kuantum’un Şaşırtıcı Dünyası- ‘ adlıyapıtı gençlere ve yetişkinlere fiziğin önemli konusunu öyküleyerek veren eğlendirici bir yapıt.

Mustafa ASLAN

——————————————————————-

George Gamow, Bay Tompkins’in Serüvenleri- Kuantum’un Şaşırtıcı Dünyası,- Alfa Yayınları’nda I. Basım: Haziran 2013-İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016