OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

BAŞLARKEN YALNIZSIN, BİTİRDİĞİNDE DAHA DA YALNIZSIN

20170630_174650

BAŞLARKEN YALNIZSIN, BİTİRDİĞİNDE DAHA DA YALNIZSIN

Hasan Ali Toptaş ile söyleşilerin yer aldığı ‘Başlarken Yalnızsın, Bitirdiğinde Daha Da Yalnızsın’ adlı yapıt Everest Yayınları tarafından okurlara sunuldu.

 

TOPTAŞ’I ANLAMA KILAVUZU

‘Başlarken Yalnızsın, Bitirdiğinde Daha Da Yalnızsın’ adlı yapıtta yer alan söyleşiler bir yerde Hasan Ali Toptaş’ı anlama kılavuzluğunu üstleniyor. Elbette kişinin okudukları ve bundan anladıkları önemli değildir demiyorum. Bu kitapta yer alan söyleşiler yazarın ağzından yapıtlarıyla ilgili bilgi veriyor. Sözgelimi Toptaş’ın 28 yıl aralıksız Milliyet Sanat’ta yazdığını biliyor muydunuz? Uykuların Doğusu’nu da bu yıllarda yazmakta olduğunu da söylüyor, yazar.

ORHAN KEMAL’DEN TOPTAŞ’A

Hasan Ali Toptaş, Orhan Kemal Roman Ödülü’nü kazan yazarlarımızdan biri olarak yer alıyor, edebiyat tarihimizde. Orhan Kemal’e gerçekçiliğine nasıl bakıyor Toptaş? Merak edenler için bir bölüm aktarıyorum:”Orhan Kemal’in gerçekliğiyle benimkinden söz edecek olursak, herhalde o da yaşasaydı, tıpatıp onun romanlarındaki bakış açısını kullanmamı istemezdi.”(s.206)

YAZMAK YAŞAMAK

Hasan Ali Toptaş yazma serüvenini içten bir dille anlatıyor. Bütün üretim sürecini ve sonrasını görebiliyoruz. Bir yazarın bir yapıtı ortaya çıkarırken yaşadıkları, duyduklarını okura sunuyor, bu kitap. Yapıt bittikten sonra yazar ne hissediyor? Aklınızdaki yazmaya ve yazara ilişkin üretim sürecindeki gelişmeleri bu yapıtta bulabilirsiniz.

“Romanı yazıp bitirdiğimde  kuş gibi hafifliyorum ama bu hei topu bir hafta sürüyor. Bir hafta sonra kendimi işe yaramaz biri olarak görmeye başlıyorum. Yediğim ekmeği, içtiğim suyu hak etmiyormuşum, haybeden yaşıyormuşum gibi…” (s.137)

 

‘Başlarken Yalnızsın, Bitirdiğinde Daha Da Yalnızsın’  Hasan Ali Toptaş gibi bir yazarı tanımanın yanı sıra yazma eylemini, yazma süreci içinde yazarın durumunu görebildiğimiz gibi edebiyat dünyamıza ilişkin farklı bilgileri de  okuyoruz.

 

MUSTAFA ASLAN

::::::::::::::::::::::::::::::::

Başlarken Yalnızsın, Bitirdiğinde Daha Da Yalnızsın (Söyleşiler), I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Haziran 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016