OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Başkalaşımlar-Altın Eşek

Başkalaşımlar-Altın Eşek

Latin Edebiyatının ünlü yazarlarından Lucius Apuleius’un Başkalaşımlar-Altın Eşek adlı yapıtı Çiğdem Dürüşken çevirisiyle Alfa Yayınları arasında ilk kez okura sunuldu.

“Tahtadan bir dağ çıktı ortaya;ozan Homeros’un dizelerinde Ida dağı dediği ünlü dağı andıracak şekilde, usta bir işçilikle yapılmıştı. Çimenlerle vecablı ağaçlarla kaplanmıştı ve ve tam zirvesinde bri zanatkarın elinden çıkmış, akar haldeki bir çeşmeden nehir sularaı boşalıyordu.”(s.375)

Başkalaşımlar ilk kez Türkçe’de okurun beğenisine sunuluyor. On bir kitaptan oluşan yapıt birbirini izleyen öykülerden oluşmakla birlikte bir roman bütünlüğü oluşturuyor. Yapıttaki Çevirmen Çiğdem Dürüşken’in yazar ve yapıtal ilgili bilgilendirici önsözün ardından bölüm adları şöyle sıralanıyor:

I. Kİtap-Hypata’ya Yolculuk ve Socrates’in öyküsü, 2. Kitap-Byrrhena’nın Uyarıları ve Telyphron’un Başına Gelenler, 3. Kitap-KLahkaha Tanrısının Bayramı ve Lucius’un Eşeğe Dönüşmesi,4. Kitap-Lucius’un Soyguncular Tarafından Kaçırılması ve Cupido ile Psyche Öyküsü, 5.Kitap-Cupido ile Psyche Öyküsü, 6. Kitap-Cupido ile Psyche Öyküsü ve Soygunculardan Kaçış, 7. Kitap-Charite’yle Kaçış, 8. Kitap-Charite’nin İntikamı;Lucius ve Syria Tanrıçasının Rahibi, 9. Kitap – Lucius’un Yeni Sahipleri ve Başına Gelenler, 10. Kitap-Üvey Anne ve Yasak Aşkı, 11. Kitap-Tanrıça Isis’in Gizemleri ve Lucius’un Kurtuluş.

“İçlerinden biri şöyle sordu:”Bu yarı ölmüş eşeği, üstelik artık bir de sakat olan eşeği daha ne kadar besleyeceğiz?” Bir diğeri şöyle yanıt verdi:”Dahası onun gelişi evimize uğursuzluk getirmedi mi? O zamandan beri tek bir karlı iş yaptık mı? Yaralar alıp en cesur adamımızı yitirmedik mi?”…” (s.220)

İlk kez dilimize kazandırılan Latin Edebiyatının ünlü yazarlarından Lucius Apuleius’un Başkalaşımlar-Altın Eşek adlı yapıtı okuyana yeni bir serüven dünyasının kapısını açarken okuyana kimi dersler çıkarmasını da sağlıyor.

 

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::::::

Başkalaşımlar-Altın Eşek, Lucius Apuleius, Çeviren:Çiğdem Dürüşken, I. Basım: Alfa Yayınları, İstanbul, Kasım 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016