OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

BASİT BİR HİKAYE VİRGÜL YÜZ SAYFA

20160921_203006

BASİT BİR HİKAYE VİRGÜL YÜZ SAYFA

Macar yazar Peter Esterhazy’nin kaleme aldığı Basit Bir Hikaye Virgül Yüz Sayfa adlı romanı Gün Bendrli’nin çevirisiyle Everest Yayınları arasında okura sunuldu.

“Acıyla, kuvvet ve acıyla kurşunkalemimi bastırıyorum. Abimin kalemi, abimin defteri, artık benim. Fark etmez kalemin defterin kimin olduğu, yeter ki yazsın yazıyı kabul etsin. O kadar kuvvetle bastırıyorum ki ucu kırılıyor.” (s.98)

ÇOCUK BAKIŞIYLA

Peter Esterhazy Basit Bir Hikaye Virgül Yüz Sayfa adlı romanında hem sağır hem de dilsiz bir çocuğun bakışıyla veriyor olayları. Bir sağır ve dilsiz çocuğun saf bakışıyla değerlendiriyor büyüklerin dünyasını.  Zaman zaman büyükleri birbiriyle karşılaştırdığı gibi, büyüklerle kendini karşılaştırma gereği duyuyor.Öyle tümcelerle değerlendiriyor ki, büyüklerin bile aklına gelmeyecek düşüncelerle karşılaşıyoruz.Çocuğun din ve Tanrı konusundaki değerlendirmelerinin ilginç olduğunu belirtmem gerekiyor.

“Annem kimseye kendini beğendirmeye çalışmaz. Abim de. Ben onlar gibi değilim. Başkalarını sevindirmek benim hoşuma gidiyor ve neye sevindiklerini de görüyorum. Annem ne babamı memnun etmek istiyor, ne kayınvalidesini, ne beni. Hatta abimi bile.” (s.58)

DÖNEMİN PSİKOLOJİSİ

Peter Esterhazy’nin  Basit Bir Hikaye Virgül Yüz Sayfa adlı romanındaki kahramanları dönemin psikolojisini belirtmesini açısından dikkat çekiyor. Elbette bunu yazarın bir sağır ve dilsiz çocuk üzerinden yapması ise bir başka anlam taşıyor. Kahramanımızın bir üvey abisi ve üvey annesi romanın sayfaları arasında çocuğun anlatımıyla kanlı canlı karşımıza çıkıyor. Kocası Naziler tarafından öldürülen bir anne  ve rejim muhalifi olarak görülen insanlar…

“Ne neymiş serbest olan? Serbest koşu serbest. Polisler aralarında bakıp gülüşüyorlar. Babam, bilmiyorum neden, biraz kendisinin istediğini yapmakta serbest , özgür bir Macar vatandaşı, çalışkan bir emekçi olduğunu, onu rahat bırakmalarını söyledi. Özgürmüş. Biz ne söylersek onu yapmakta özgürsünüz.” (s.24)

Peter Esterhazy’nin yüz sayfalık/bölümlük romanı Basit Bir Hikaye Virgül Yüz Sayfa sağır ve dilsiz bir çocuğun duyarlılığıyla bir dönemi oldukça duygulu bir şekilde veriyor.

MUSTAFA ASLAN

……………………………………..

Basit Bir Hikaye Virgül Yüz Sayfa (Markos Versiyonu) (Roman), Peter Esterhazy, Çeviren:Gün Benderli, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Eylül 2016

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016