OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

BAŞARI BİLGESİ

20161124_124031

BAŞARI BİLGESİ

Mümin Sekman’ın Başarı Bilesi adlı yapıtı Alfa Yayınları Kişisel Gelişim dizisinden okurlara sunuluyor.

TİPİNİZİ SEÇİN

Mümin Sekman Başarı Bilgesi adlı yapıtında okurun kendi tipini başarıya giden yolda seçeneklerle sunuyor. Örneğin:El arabası, at arabası ve otomobil tipi insan!

Mümin Sekman’ın Başarı Bilgesi adlı yapıtında yer alan konu başlıklarından kimileri şöyle sıralanıyor: Giriş:Bir başarı filozofumuz olsaydı bize neler anlatırdı? Başarıya gitmek mi, başarıyı çekmek mi? Zaferinizi karakterle mi kazanacaksınız, kabiliyetle mi? Ölüm olmasaydı, ölümsüz işler başaramazdık, Söylenmek mi, söylemek mi? Üç kariyer duruşu:İdeal biriyim, sizden biriyim ve kendim gibi biriyim, Başarı, bilgelik, zeka ve mutluluk, Seni diğer insanlardan üstün yapan ne?Başarı üç aşamalı meydan muharebesidir, Zırhlı başarı birlikleri içinde mi olmak istiyorsunuz, yoksa süngüsü kör piyadeler arasında mı? Güzel bir kadının laneti, iradeli bir erkeğe aşık olmasıdır! Bir başarıyı nasıl yargılamalı?Başarı merdivenini hızlı tırmanmak mı, bir merdiven sahibi olmak mı? Kendini geliştirme alanındaki beyin ligleri, Neyi başaramayacağınızı ne çok erken kabul edin, ne de çok geç kalın, Mantıklı olan ama mantıklı olmayan sözler mi? Başarının sacayakları: Başaran, başarılan ve gören, Başarmak gerçek olmaktır! Başarı felsefelerine göre insan türleri, Düşüncelerini eyleme geçirme biçimlerine göre dört insan, Bireysel başarı kapasitesi dağılımı:Bir ülkede “başarılı olacak insan” oranı yaklaşık ne kadardır? Çift zar teorisi: Kapasiteniz mi önemli, kapasitenizi mi kullanma kapasiteniz mi? Neden Türkiye’de dünya çapında başarılılar çok çıkmıyor? Ülke sevgisi ve başarı seviyesi, Başarı oyununu oynamak için doğduğun yer neresi? Bir işi başarma kabiliyeti ile o başarıyı kullanma kabiliyeti farklıdır, El arabası, at arabası ve otomobil tipi insan! Kendini geliştirmek ile başarılı olmak arasında nasıl bir ilişki vardır?İçimizde iyi bir insan olduğumuza inanmak isteyen biri var, Başarı ikliminin sultanı sensin, İstemediklerinizi istediklerinize bedel koyar hayat! Bedeli çok iyi ödenmiş bir başarı, bedelsiz birkaç başarıyı a beraberinde getiri….

Mümin Sekman Başarı Bilgesi adlı yapıtında okuyucuya başarı yolu ve başarılı olmanın ekseninde kendine yönelik soruları ve yanıtları birlikte veriyor.

Mustafa ASLAN

 

 

…………………………………….

Başarı Bilgesi (Kişisel Gelişim), Mümin Sekman, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Kasım 2016

Updated: 02 Aralık 2016 — 09:25

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016