OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

barselona serüveni

 

IMAG1970

Barselona Serüveni

Bjorn Sortland’ın Sanat Dedektifleri adlı dizinin dokuzuncu kitabı ‘Barselona Serüveni’ Büyülü Fener Yayınları tarafından okura sunuldu. Bu kitapta Barselona birçok yönüyle tanıtılmakla bnirlikte boğa güreşleri ve mimar  Gaudi öne çıkıyor.

“Bir yandan da annem bize şehir hakkında bilgi veriyor, özellikle de  Barselona’daki  birçok binanın  çizimini yapan  ünlü mimar  Gaudi’yi anlatıyor.

Müzeden çıkar çıkmaz ilk istikametimiz  bu ünlü mimarın yaptığı en ünlü bina olan  La Sagrada Familia  oluyor.” (s. 28)

Bjorn Sortland, bu yapıtta da sanat yapıtı hırsızlığı konusundaki duyarlılığını dile getirmekle birlikte İspanya ve barselona’ya özgü konularda da okuru bilgilendiriyor.

Venedik ve Paris Serüvenleri ile de ilintili olan ‘Barselona Serüveni’nde hastalık derecesinde Picasso yapıtları düşkünü olan hırsız Stig Svartvik kahramanımız David ve ailesine tatilini zehir ediyor. Sonuçta ise kahramanlarımız utkuyla çıkıyor sanat hırsızlarıyla olan mücadelelerinden.

boğa güreşi ve karşıtları

Bjorn Soartland ‘Barselona Serüveni’ adlı yapıtında İspanya’nın ümlü boğa güreşinden de söz ediyor.  Boğa güreşine katılacak bir boğanın nasıl yetiştirildiği anlatılıyor. Ancak o boğa güreşlerinden biraz farklı söz ediyor. Yazar, boğa güreşlerine karşı İspanya’daki  bir hareketin de habercisi olma özelliğini taşıyor. Boğalara yapılan eziyet ve işkencelere karşı bir duyarlılık da oluşturmaya çalışıyor.

“Boğalar hakkında okumuştum. Güreşe çıkacak olan boğalar doğdukları andan itibaren neredeyse hiç insan görmüyorlar. Bu boğalar bütün hayatlarını sadece güreşmek ve sonra da bir öğleden sonra can vermek üzere yaşıyorlar.  İşte o gün geldi. Çok nadiren de olsa kurtuldukları oluyor, eğer çok cesur mücadele ederlerse ve  seyirci kurtulmaları gerektiğine karar verirse…” (s. 108)

Bjorn Sortland’ın ‘Barselona Serüveni’nde İspanya’nın  belli simgelerini bir serüven içerisinde veriyor.

 

Mustafa ASLAN

——————————

Bjorn Sortland, Barselona Serüveni, I. Basım:Büyülü Fener Yayınları, İstanbul, Haziran-2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016