OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

barikattaki çocuk-mustafa aslan

 

 

 

 

Ayhan Bozkurt’un Everest yayınları arasında çıkan ‘Barikattaki Çocuk’ 12 Eylül 1980 öncesi Çorum’da yaşananları anlatıyor. Yazar, olayları bir çocuğun bakış açısıyla sunuyor, okura.

Fraksiyon çatışmaları

Sol bir çevrede geçen ‘Barikattaki Çocuk’ adlı romanında Ayhan Bozkurt sol içi çatışmalara da değiniyor. Fraksiyonlar arası çatışmaları bir çocuk gözüyle verirken değerlendirmeleri de ona yaptırıyor.

“Yıldırım ağabey, “Bu duvar bizim, buraya yazı yazamazsınız! diye bağırdı. Burnundan soluyordu, “Bu yazıyı sileceksiniz,”dedi ardından.” (s.72)

Çocuk dünyası

Ayhan Bozkurt’un  ‘Barikattaki Çocuk’  adlı romanı baştan sona kadar olayların bir çocuk gözüyle anlatılmasına dayanan bir yapıt. Çocuğun çevresinde yaşananları ve yaşadıklarını değerlendirmesi bir büyük bakışına dönüşmüyor.

Kim  belirleyebilir?

Yapıt, bir çocuğun din ve mezhebini belirleyemeyeceğini gösteren bir roman. Kahramanımız zaman zaman annesine Alevi ya da Sunni olup olmadıklarını sorar. Sonunda yanıtı alır ama onun için fazla bir önem taşımaz hangi mezhepten olduğu.

Ayhan Bozkurt, ülkemizin nazik konularına çocuğun hassas penceresinden bakıyor. İşi büyüklerin bakış açısına dökmeden akıl vermeden yapıyor  bunu, yazar. Cesaretli bir roman.

—-
Ayhan Bozkurt, Barikattaki Çocuk, 1. Basım: Mart 2011, Everest Yayınları-İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016