OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

bana yardım et

bana yardım et

Daha önce ‘Başkalarının Kokusu’, ‘Cellat Mezarlığı’, ‘Sufle’ adlı  romanları yayımlanan Aslı E. Perker’in  ‘Bana Yardım Et’  adlı yeni yapıtı Everest Yayınları arasında okurlara sunuldu.

türklere ve türkiye’ye  bakış

“Kimin daha iyi yazarolduğunu tarih yargılayacak, biz değil” (s. 140)  diyen, Aslı E. Perker ‘Bana Yardım Et’ adlı romanında yurIMAG1647_1t dışından Türkiye ve Türklere bakış konusunu gündeme getiriyor. Yazar, değişik durumlarda Türlere ve Türkiye’ye bakışın nasıl olduğu konusunda okuru bilgilendiriyor. Türkiye’yi yurtdışındaki Türklerin  değerlendirmesi konusunda söyleyecek sözü olduğunu gösteren yazar, yabancıların bakış açısını da aktarıyor.

“…bir keresinde hakan ona Türkiye’de insanların nasıl can pazarında yaşadığını anlatmıştı. hayatın en ufak bir garantisi yoktu o memlekette. Adamın biri kaldırımda duruken üzerine çıkan minibüsün altındacan vermişti mesela.” (s.s.123-124)

yazar, okur  ve …

Aslı E. Perker ‘Bana Yardım Et’ adlı romanında Bedri Baykam, Can Yücel, Orhan Pamuk, Voltaire, Bukowski, Hemingway söz ediyor. Bunlarla karşılaşmamızın nedeni romanımızın kahramanı bir yazar. Yapıtta yazar- okur -yapıt ilişkisi üzerinde de duruluyor.

“… Bunu yazmamalı. Gerçek okurdan çekinmiyor ama annesi babası, arkadaşları, yakın çevresi… Yani en sadık okurları bu satırları okuyacaklar ve ona şüpheyle bakacaklar.” (s.156)

ergenekon’dan hz. muhammed karikatürlerine…

Aslı E. Perker yapıtında güncel olaylara da değiniyor. Yazar, güncel olaylara değinirken ayrıntıya girmiyor ve yorum yapmıyor. Kısa ve öz olarak söyleyeceğini paylaşıyor, okurla.

“Avusturya burası. Avrupa.Hazreti Muhammed hakkında karikatür çizmedikleri sürece olan biten birşey yok.” (s.237)

Aslı E. Perker’in ‘Bana Yardım Et’ adlı romanı günümüzde izler olmakla birlikte reenkarnasyon, yazar/okur ilşkisi üzerine de birşeyler bulup sıkılmadan okuyabileceğiniz bir roman.

 

Mustafa ASLAN

——

Bana Yardım Et (Roman), Aslı E. Perker, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Eylül 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016