OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

BALKAN SAVAŞI’NDA EDİRNE’NİN KUŞATMASI’NA AİT HARP CERİDESİ

Yüzbaşı Naci Efendi, BALKAN SAVAŞI’NDA EDİRNE’NİN KUŞATMASI’NA AİT HARP CERİDESİ

mustafa aslan

Alfa Yayınları’nın Balkan Savaşı ile ilgili daha önce yayımladığı kitaplardan sonra yeni kitaplar kazandırdı, yayın dünyamıza. Alfa Yayınları’nın son yayınlanan kitaplardan birisi de Yüzbaşı Naci Efendi’nin kitabı ‘Balkan Savaşı’nda Edirne Kuşatması’na Ait Harp Ceridesi’ adını taşıyor .

‘Balkan Savaşı’nda Edirne Kuşatması’na Ait Harp Ceridesi’ adlı yapıtta Yüzbaşı Naci Efendi günü gününe olmasa da yaşanılan savaş hakkında günlüklerini okurla paylaşıyor. İşgal kuvvetlerinin hareketlerini, ne durumda olduğunu belirtiyor. Yüzbaşı Naci Efendi bunu yaparken birçok kaynak da gösteriyor. Yeri geldiğinde Paris Büyükelçili’nden alınan bilgiyi paylaşıyor.

‘Balkan Savaşı’nda Edirne Kuşatması’na Ait Harp Ceridesi’nde Yüzbaşı Naci Efendi işgal kuvvetlerinin hangi durumlarda üstün ya da zayıf olduklarını belirtiyor. İşgale karşı verilen savaşımda canla başla yapılan savunmaların bazen karşı tarafın üstünlüğündebn dolayı başarıya ulaşmadığını da belirtiyor.

propaganda ve psikolojik durum

‘Balkan Savaşı’nda Edirne Kuşatması’na Ait Harp Ceridesi’ adlı yapıtta Yüzbaşı Naci Efendi işgal kuvvetlerinin propağanda çalışmaları hakkında da bil vermekle kalmıyor birincil elden belgeleri de sunuyor. İşgal kuvvetlerinin uçaklarla halka bildiri attığı belirtiliyor, kimi günlüklerde. Yüzbaşı Naci Efendi’nin sunduğu belgeler arasında 1 Aralık 1912 öğleden sonra tarihiyle kitapta belge olarak bulunan ve ‘Bulgar ve Sırp Askerleri’ adına yazılmış bir bildiriyi de sunuyor. Burada savaş sırasıında propaganda ve psikolojik durumun çok önemli olduğunu gözlemliyoruz. İşgal kuvvetlerinin de bunu çok iyi bildiklerini belgeliyor, Yüzbaşı Naci Efendi.

“…Halbuki Türkiye’nin işleri pek kötü bir haldedir. İstanbul’dan başka bütün Osmanlı Avrupası ileTürkiye’nin seri ateşli topları, Balkan Hükümetlerinin ellerine düştü. Bundan başka topsuz tüfeksiz olarak, İstanbul’a kaçan Osmanlı askerleri arasında, her gün binlerce asker koleradan tifodan ölüyorlar.” (s.83)

Yüzbaşı Naci Efendi’nin günlüklerle, çizimlerle, belgelerle desteklenen kitabın dizin çalışması da yapılmış olarak okura sunuluyor. Balkan Savaşları’nın 100. Yılı’nda okura sunulan belhgelerden birsidir, bu.

Mustafa ASLAN

————————————————-

Yüzbaşı Naci Efendi, BALKAN SAVAŞI’NDA EDİRNE’NİN KUŞATMASI’NA AİT HARP CERİDESİ, I. Basım Alfa Yayınları, İstanbul-Aralık-2012

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016