OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

BALKAN HİKAYELERİ

BALKAN HİKAYELERİ

Teoman Alili’nin dokuz öyküden oluşan Balkan Hikayeleri adlı yapıtı E Yayınları arasında okurla buluştu. Alili öykülerinde ağırlıklı izlek olarak Balkanlar’da yakın zamanda yaşananları alıyor.

“Bursa’dan Manastır’a öğretmen gelmişti Yusuf Bey. Sonra Manastır’dan Kanatlar Köyü’ne gönderdiler. Sonradan öğrenildi;aslında sürgündü. Köylüler çok sevmişti Yusuf Bey’i. Hatta neredeyse Kantlar’dan bir kızla evlenecekti bile ama olmadı. ..” (s.47)

ÜSKÜP’TE TÜRK ÇARŞISI

Teoman Alili’nin öykülerinde Balkanlar’daki Türk izlerini    görüyorsunuz, hepsini olmasa da. Başta Makedonya’da Üsküp   olmak üzere değişik izlerle karşılaşıyorsunuz. Bunların içinde Atatürk’ün babası Ali Rıza Bey’in doğduğu köy olan Kocacık’la   tanışıyoruz.

“Kocacık yolundan sonra Üsküp’e dönüldü. Dilo misafirleri evine davet etti. Eşi DDebreli olan Dilo’nun evinde Debre usulü etli erişte yenildi.” (s.41)

BÖLÜNMENİN GÖTÜRDÜKLERİ

Demirci lakaplı Tito’dan izler bulduğumuz Balkan Hikayeleri’nde Teoman Alili bölgede Yugoslavya’da yaşanan iç savaş öncesi ve sonrasını vermesi açısından da dikkat çekici bir yapıt. Bir kere bölünmenin  götürdüklerini çok iyi veriyor, iç savaş sırasında çekilen acıları bir yana koyarak söyleyecek olursak. Öyle ki eski rejim muhalifleri bile bölünmeden zararlı çıkıyor ve ilk günlerden başlayarak Tito Yugoslavya’sını arar duruma düştükleri görülüyor  öykülerde. Mitre’nin öyküsünü içleri burkularak ve bölünmenin bir ülkeyi ve insanlarını götüreceği noktaları da görerek okuyabilirsiniz.

 

“Mitre, belki de artık ülkesine gidemeyeceğini bile bile yarı kaçak pozisyonda kaldığını anlamıştı. Hatta Kanada vatandaşı da olmadığı için vatansız kalmıştı. Ülkesine “demokrasi” gitmişti ama kendisi gidemiyordu.” (s.36)

Teoman Alili’nin Balkan Hikayeleri Balkanlar özellikle de Makedonya,hakkında bilgi edinmemizi sağalarken Yugoslavya’nın parçalanması sonucunda ortaya çıkan göz yaşartıcı görünümü de okura bütün gerçekliğiyle sunuyor.

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::::::

Balkan Hikayeleri (öykü), Teoman Alili, I. Basım:E Yayınları, İstanbul, 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016