OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

BALKAN HİKAYELERİ

BALKAN HİKAYELERİ

Teoman Alili’nin dokuz öyküden oluşan Balkan Hikayeleri adlı yapıtı E Yayınları arasında okurla buluştu. Alili öykülerinde ağırlıklı izlek olarak Balkanlar’da yakın zamanda yaşananları alıyor.

“Bursa’dan Manastır’a öğretmen gelmişti Yusuf Bey. Sonra Manastır’dan Kanatlar Köyü’ne gönderdiler. Sonradan öğrenildi;aslında sürgündü. Köylüler çok sevmişti Yusuf Bey’i. Hatta neredeyse Kantlar’dan bir kızla evlenecekti bile ama olmadı. ..” (s.47)

ÜSKÜP’TE TÜRK ÇARŞISI

Teoman Alili’nin öykülerinde Balkanlar’daki Türk izlerini    görüyorsunuz nun öykülerini okuduğunuzda, hepsini olmasa da. Başta Makedonya’da Üsküp   olmak üzere değişik izlerle karşılaşıyorsunuz. Bunların içinde Atatürk’ün babası Ali RızaBey’in doğduğu köy olan Kocacık’la   tanışıyoruz.

BÖLÜNMENİN GÖTÜRDÜKLERİ

Demirci lakaplı Tito’dan izler bulduğumuz Balkan Hikayeleri’nda Teoman Alili bölgede Yugoslavya’da yaşananan iç sava/öncesi ve sonrasını vermesi açısından da dikkat çekici bir yapıt. Bir kere bölünmenin  götürdüklerini çok iyi veriyor, iç savaş sırasında çekilen acıları bir yana koyarak söyleyecek olursak. Öyle ki eski rejim muhalifleri bile bölünmeden zararlı çıkıyor ve ilk günlerden başlayarak Tito Yugoslavyasını arar duruma düştükleri görülüyor  öykülerde.

 

değerli okurumuz,

bu yazı henüz tamamlanmadı.

Saygıyla…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016