OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

bakmak görmek bir de bilmek

IMAG3438

Bakmak Görmek Bir De Bilmek

Hasan Bülent Kahraman’ın ülkemizdeki sanat sorunlarını çeşitli açılardan irdelediği ‘Bakmak Görmek Bir De Bilmek– Çağdaş Sanat Dünyasında hayatta Kalma Kılavuzu’ adlı yapıtı Kapı Yayınları arasında okura sunuldu. Kahraman, daha önce bu yapıtıyla birlikte okunabilecek   ‘Türkiye’de Görsel Bilincin Oluşumu’ ve ‘Türkiye’de Yazınsal Bilincin Oluşumu’ adlı yapıtlarını yayımlamıştı.

 

Hasan Bülent Kahraman’ın yapıtı üç bölümden oluşuyor. Bölümlerin adları ve  içerdikleri konuların başlıkları şöyle sıralanıyor:

“Çağdaş Sanatı Anlamalı mı? “ birinci bölümün adı olarak çıkıyor karşımıza. Bu bölümde yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor:

1.Bakmak görmek bir de bilmek. Çağdaş sanatı anlamalı mı? Güzellik kurtaracak dünyayı, Çirkin sevmek yetisi, Gördüğümüz gerçek mi?

2. PostIMAG0926modern modern. Postmoderrn moderrnizm, İkiz Kuleler saldırısı:Sanatın yeni dönemi… 11 Eylül:Modernizmin ‘Gerçek son’u Sanatın korkuyla imtihanı, Çağdaş sanatla özgürleşmek.

3. Belki yeni bir görsellik. Belki yeni bir görsellik, Çağdaş sanatın insan yokluIMAG2048ğu, ‘Ben yaptım oldu..’ sanatı.

4. Sorun sorundur. Resim neden geride? Tarihi portreyle yazmak, otoportre ve ötesi, her usta bir çırak, Küratörler savaşı başladı, Sanat, hırsızlık çalıntı. 5. Yumurtasız Omlet. Çağdaş sanatımızın eksiği:Eleştirmen. Çağdaş sanatın uçan halısı:Piyasa ve eleştirmen, Eleştirmensiz  sanat:Yumurtasız omlet. 6. Görsellik, cinsellik, şiddet. En eski öykü cinsellik, Cinsellik emin ellerde, Kadın bedeninin cazibesi, Okkayla insan eti, Şiddetin estetiği/estetiğin şiddeti.

”Derdimiz Dünyadan Büyük “ ikinci bölümün başlığının  olarak görülüyor. Bu bölümde yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor:

1. Eski mi, yeni mi, çağdaş mı? Köksüz kültür estetiği, Geçmiş geçmişin kurdudur, Saraydan estetik kaçırma, Amerikalılar, İspanyollar, Fransızlar, Bizimkiler, Sanatın kaynağı sanat.

2. Kavram, Kavrama, Türkiye. Hangi Türk modernleşmesi, Eski sanatı kavramak, Kavram, kavrama, Türkiye, Çağdaşla gelenekselin arasında, İstanbul Modern’in moderni, Modern ve ötesi.

3.Sanat Sokağa  Çıkınca. ‘Heykelleme’ süreci… Heykel kabahati işlemek, Sanat Sokağa çıkınca, Bilgi olarak sanat eğitimi.

4. Mimarlık Çare Mi Sorun Mu? Mimarlar, hayata el koyun! Mimarlık:Çare mi, sorun mu? Toplumsal mimarinin sorumluluğu.

“Para Ve Sanat, Aşk Ve Delilik” Üçüncü Bölümün başlığının adını taşıyor. Üçüncü bölümde yer alan konu başlıkları şöyle sıralanıyor: 1. Ölü, Diri, Müze. Müzeyi çağdaşlaştırmak, Çağdaş değil sivil demokratik müze, Google’da müze, Resim Heykel Müzeleri Derneği ve müze, Müze ve çocuk:Siyaset ve gelecek, Modern müzenin modern sorunları.

2.Bienal Bienal Gezmek. Benim bienalim iyidir, Sanat, politika, Haz, Venedik’i al bienalini alma.

3. Parayla Saadet:Sanat, Sermaye, Piyasa. çağdaş sanat ve piyasası, Sanat, sermaye, fuar, Yeni var yeri yok, Çağdaş sanat fuarı:Önü ve arkası.

4.Deliliğin Özel Hali:Koleksiyonerlik. Herb&Dorothy, Koleksiyonerler hırsız mı? Koleksiyonerlik, zor zanaat. Bakıp görüp bilince.

‘Bakmak Görmek Bir De Bilmek’ Hasan Bülent kahraman’ın tartışma yaratacak kitapları arasında görüyorum. Sedece sanatçıları ve sanat tarihçilerini değil , sosyal ve siyasal konulara  duyarlı olan herkesi ilgilendiriyor.

Mustafa ASLAN

————————–

Bakmak Görmek Bir De Bilmek, Hasan Bülent Kahraman, I. Basım:Kapı Yayınları, İstanbul, Mayıs 2015

 

Bellek:

Hasan Bülent Kahraman, Türkiye’de Görsel Bilincin Oluşumu, I. Basım: Kapı Yayınları, İstanbul, Aralık 2013

Hasan Bülent Kahraman, ‘Türkiye’de Modern Kültürün Oluşumu-2, Türkiye’de Yazınsal Bilincin Oluşumu, I. Basım: Kapı Yayınları, İstanbul, Temmuz 2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016