OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

bakire ile çingene

IMAG2545 Bakire ile Çingene

Ülkemizde daha çok “Lady Chatterly’nin Aşığı” adlı romanıyla tanınan D. H. Lawrence’ın ‘Bakire ile Çingene’ adlı yapıtının yeni basımı Everest Yayınları arrsında yaptı.

yazar-anlatıcı -kahraman benzeşmesi

‘Bakire ile Çingene’ adlı yapıttaki kişiler ve olaylar arasında D. H. Lawrence’ın yaşamı arasında benzerlikler görüyoruz. O da tıpkı romanda anlatılan rahibin kaçan karısı gibi bir kadınla yaşamını birleştirme yolunu seçmişti. Sözü edilen kadın D. H. Lawrence’ın yazarlığının ilk yıllarında evlerine konuk olduğu Profesör Ernest Weekly’nin karısı Frieda’yla aralarında duygusal bir yakınlık oluyor. Alman kökenli iyi bir aileden gelen Frieda da Lawrence’ın duygularına karşılık veriyor. Frieda üç çocuğunu ve kocasını bırakıp Lawrence’la Bavyera’ya kaçıyor.

“Rahibin karısı meteliksiz bir gençle kaçınca, görülmedik bir skandal koptu. Yedi ve dokuz yaşlarında, iki küçük kızı varı. Ayrıca rahip öyle iyi bir kocaydı ki. Tamam, saçları kırlaşmıştı. Ama bıyığı kapkaraydı, yakışıklıydı; güzel ve dizginlenemez karısına hala, gizliden gizliye, büyük bir tutkuyla bağlıydı” (s. 7)

cinsellik

‘Bakire ile Çingene’ adlı yapıtta D. H. Lawrence doğa ve cinselliği yan yana işliyor. Cinselliği  okurun daha iyi fark edebilmesi için soğanın uyanışını veriyor. Cinselliğin bireyde doğasından kaynaklandığını gösteriyor.

“Kızın yumuşak, düşünceli yüzüne baktı. Kızın gencecik bedeninden, taze gögsünden yayılan, adeta parfümü andıran bir şey doğruca erkeğe ulaşıyor, aralarında şükredilesi bir bağ oluşturuyordu.” (s. 102)

D. H. Lawrence’ın ‘Bakire ile Çingene’ adlı yapıtını hem yazarı tanımak hem de insan doğasını bilmek açısından dikkat çekiyor. Önerilir….

 

Mustafa ASLAN

—————————————–

 

Bakire ile Çingene,  D. H. Lawrence , çeviren: Püren Özgören, Everest Yayınları’nda I. Basım:Aralık 2014, İstanbul

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016