OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

BAHAR İLE UĞUR

20161109_200034BAHAR İLE UĞUR

Şefika Güney’in gençlerin yaşamları üzerine kurduğu romanı Bahar ile Uğur Büyülü Fener Yayınları arasında okura sunuldu.

“Buluşma saatine kadar, Bahar’a anlatacaklarını tespih taneleri gibi aklına kazıyan uğur, saatler öncesinden buluşacakları kafeye  gelip, herkesi rahatlıkla görebileceği, herkesin de onu rahatlıkla görebileceği işlek bir bölümde oturup beklemeye başladı.” (s.108)

YOZLAŞMA VE GENÇLİK
Şefika Güney Bahar ile Uğur adlı romanında gençler ve yozlaşma konusuna değiniyor. Yapıta adını veren iki genç arasında geçen olayların anlatıldığı romanda yozlaşma üzerinde duruluyor.

Gençlik ve alkol konusunun üzerinde durulan yapıtta gençler arasındaki arkadaşlık ilişkilerinin nasıl olması gerektiği konusunda da ip uçları veriyor. Yapıtın sonunu ise arkadaşlık ilişkilerinin nasıl olması gerektiğini imleyen davranışla sonlandırıyor.

“Uğur getirilen içkileri acelesi varmış gibi hızlıca içip yenisini istiyordu. Sanki bir şeyler söylemek istiyordu da doğru kelimeleri bulamıyor gibiydi. Bu yüzden içtikçe içti. Sonra hiç beklenmedik bir şekilde Bahar’ın elini tuttu.” (s. 67)

Şefika Güney yeni romanı Bahar ile Uğur‘da seviyeli bir kız erkek arkadaşlığının nasıl olduğunu gösteriyor.

MUSTAFA ASLAN

……………………………….

Şefika Güney, Bahar ile Uğur (Roman), I. Basım:Büyülü Fener Yayınları, İstanbul,  Ekim 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016