OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

babil prensesi

20151103_211744

babil prensesi

Voltaire’in ‘Babil Prensesi’ adlı yapıtının yeni basımı Alfa Yayınları Klasik dizisinden okura sunuldu.

ülkeler ve yöneticiler

Voltaire  ‘Babil Prensesi’ adlı yapıtına adını veren kahramanımızın gezilerinden oluşuyor. ‘Babil Prensesi’ aşkı uğruna yaptığı bu gezileri okura aktarıyor. Değişik ülkelere yapılan ziyaretlerde yönetim biçimi, yöneticiler hakkında bilgi aktarıyor.

Babil Prensesi’nin gezdiği ülkeler arasında Rusya, bugün İtalya sınırları içerinde bulunan İtalya, Hollanda… bulunuyor. Örneğin Rusya ile ilgili olarak Büyük Petro, Çariçe  Katerine adları anılıyor.

“-Bu büyük esere tek kişi ile başladı, dedi Kimmerli, sonra bir kadın onu geliştirdi; bir kadın Mısırlıların İsis’inden ve Yunanlıların Ceres’inden daha büyük yasa koyucu oldu. Bugüne kadar yasa koyucuların büyük çoğunluğu, görüşlerini yönettikleri ülkelerle sınırlayan dar ve despotik kafa yapısına sahip insanlar olmuş, her biri kendi halklarını dünyanın tek halkı…” (s.s. 65-66)

Hayvanlar

Voltaire’nin ‘Babil Prensesi’ adlı yapıtında hayvanlar ın yarı bir yeri ve önemi olduğu görülüyor. Yapıt, aşkı için diyar diyar gezen bir genç kızı anlatsa da hayvanların da bu arada dikkat çeken bir yeri dikkat çekiyor.Özellikle yapıtın ilk bölümlerinde. Yapıtta insanlarla hayvanlar arasında bir dostluk olduğu görülüyor. Anka ise yapıtın sonuna dek kahramanımızın yanından bir yere gitmiyor. Öyle ki Babil Prenses’i Formsante’ın kuşu nereye gömüleceği konusunda vasiyette bulunuyor. Onun Vasiyetine uygun olarak Formsante tarafından gömülüyor.

‘Babil Prensesi’ de, Voltaire’in ‘Microméga’  adlı yapıtı gibi gezi ve serüven içeren yapıtı okunurken kişiye çok şey katıyor.

Mustafa ASLAN

————————

Babil Prensesi, Voltaire, Çeviri:Hasan Fehmi Nemli, Alfa Yayınları’nda I. Basım: Kasım 2015

Updated: 12 Kasım 2015 — 10:49

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016