OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Baba Figani’den Esintiler

BABA FİGANİ

Baba Figani İran’ın Şiraz kentinde dünyaya geldi. Gençlik yıllarında baba mesleği bıçakçılıkla uğraştığı için, bu dönemde yazdığı şiirlerde Sekkaki mahlasını kullandığını belirtiyor, kaynaklar.

Figani’nin şiirlerini fransızcaya LES PERLES DE LA COURONNE başlığı altında çeviren Hocéyne – Azad giriş yazısında  (il a été parfois appelé « le petit Hâféz ») Baba Figani’nin küçük Hafız olarak da çağrıldığını belirtiyor.

ANAHTAR SÖZCÜKLER

Baba Figani’nin şiirlerinde sıkça kullandığı sözcükler arasında gönül, yürek, aşk, ruh ve kalp sözcükleri olduğu görülüyor. Kimi şiirlerinin başlığı  Gönlümüz Kırıldı da olduğu gibi şiirin adı olabiliyor.

Şiirin adı olmasa da şiirin içinde yer alabiliyor bu sözcükler tıpkı Hayat‘ta (s. 86) (La Vie), Umutsuz Aşk (s.116) (Amour Sans Espoir), Işık (s.100) (La Lumiere), olduğu gibi.

Tasavvuf edebiyatının anahtar sözcükleri olarak adlandırmak gerekiyor, bunları. Gönlümüz Kırıldı adlı şiirinde dile getirilen kısaca gönlü kırılsa da  aşkın kırılan gönlünden ayrılmayacağı özellikle belirtiliyor.

SEBK-İ HİNDİ

Baba Figani Fars edebiyatında Sebk-i Hindî’nin kurucusu sayılan, Küçük Hafız olarak da anılan İranlı şair. Hint edebiyatının etkisi altında kalmadığını kendine özgü bir yol bulduğunu belirtmeliyim. İran Edebiyatında   Baba Figani dışında etkilediği şairler olduğu gibi Sebk-i Hindi’nin Türk edebiyatında da etkilediği şairler olduğunu belirtmeliyim.

Figānî, Muhteşem-i Kâşânî, Örfî-i Şîrâzî, Vahşî-i Bafkî gibi tanınmış şairler üzerinde etkili olmuştur.

Baba Figani Klasik İran edebiyatında Sebk-i Hindî’nin kurucusu olduğu kadar Küçük Hafız olarak anılacak kadar da şiir sanatında usta olduğunu söylemek gerekiyor.

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Kaynak:

https://ia801406.us.archive.org/6/items/8ZSUP92_77/8ZSUP92_77.pdf

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016