OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Aziz Nesin-Kalem Yapın Beni

IMAG0019Aziz Nesin -Kalem Yapın Beni

Aziz Nesin her yönüyle tek ciltte  tanıtan yaşamından bütün yapıtlarına fotoğraflarla desteklenerek hazırlanan ‘Aziz Nesin-Kalem Yapın Beni’  adlı yapıt okura  Everest Yayınları tarafından okura sunuldu.

tek ciltte mi?

Everest Yayınları’nın başlattığı tek ciltte serisinin ikinci kitabı ‘Aziz Nesin-Kalem Yapın Beni’ yayımlandı. Yayınevi daha önce Çetin Altan kitabını  yayımlamıştı.

“Kültür tarihimiz açısından büyük önem taşıyan tek ciltte dizisi, dünyada  Portable, Corpus, Quarto gibi adlarla uzun süredir büyük ilgi gören bir yaklaşımı benimseyerek, özellikle genç kuşakların geçmiş kuşakların önemli isimleriyle ilişki kurmaları açısından büyük bir fırsat sunuyor.” (Sunuş’tan)

neler var?

‘Aziz Nesin-Kalem Yapın Beni’ adını Aziz Nesin’in bir şiirinden alıyor:

“.. Kalem yapın beni kalem

şiirler yazan sevi üstüne

Ölüm kararı değil…”

‘Aziz Nesin-Kalem Yapın Beni’ adlı yapıtta yeralan bölüm başlıkları şöyle sıralanıyor: Aziz Nesin’nin biyografisi ve otobiyografisi alıyor kitabın hemen ilk bölümlerinde. Kitapta yer alan öteki bölümler ise şunlardır: Günce, Anılar-belgeler, Mektup, Söyleşi, Öyküler, deneme ve yazılar, eleştiri ve Sanat yazıları, Roman:Birşey yap Met, Oyun:Gol Kralı, Şiir, Gezi Yazıları, Çocuk Kitapları, Masallar, uyarlama:Leyla İle Mecnun, Aziz Nesin’in Konuşması, Vasiyet ve Bibliyografya.

her yönüyle  aziz nesin

‘Aziz Nesin-Kalem Yapın Beni’de okura her yönüyle bir Aziz Nesin sunuluyor. Yapıtlarından özenli bir seçkinin sunulmasının yanında, biyografi ve otobiyografi bölümlerinde ilginç bilgilerle kaşılaşıyoruz. Bu yapıtta, yazar/şair/düşün insanı bir Aziz Nesin’in ötesinde bilgilere de rastlıyoruz. Karşımızda insan Aziz Nesin ‘i buluyoruz, bu tek cilttlik güzel kitapta.

“Babam perişan, çok perişan… Onun annemi sevdiği denli, ancak onbinde, yüzbinde bir koca eşini sevebilir. babamın davranışlarından, anneme eskiden çektirdiklerinin çok derin üzüntüsünü duyduğunu anlıyorum. Ama o, yine annemi çok sevdiği için böyle yapmıştı, ona karşı hırçın sert davranmıştı.” (Otobiyografi’den, s.41)

 

‘Aziz Nesin-Kalem Yapın Beni’de Aziz Nesin’le ilgili yeni bilgilerle de karşılaşacağınızı sanıyorum. Önerilir.

Mustafa ASLAN

—————–

Aziz Nesin-Kalem Yapın Beni, Editör:Çİğdem Uğurlu, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Haziran 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016