OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

AYIŞIĞI SOFRASI

20160810_183445AYIŞIĞI SOFRASI

Nazlı Eray’ın Ayışığı Sofrası adlı yapıtı Everest Yayınları’ndan yeni basımını okurlarla buluştu.

“Karı Şefikl’le birlikte, yürüye yürüye, Gaziosmanpaşa sırtlarına varmıştık. Yedi Uyuyanlar Mağarası’nın karanlık girişini, o yuvarlak, alçak tavanlı kovuğu hemen görmüştüm.”

YEDİ UYUYANLAR (Eshab-ı Kehf)

Ayışığı Sofrası’nda Nazlı Eray kültürel birikimlerimizden olabildiğince yararlanıyor. Bu da yapıta ayrı bir tad katıyor. Eray, bu kez yeri konusunda çeşitli görüşlerin olduğu Yedi Uyurları (Makselina,Yemliha,  Mislina, Mernuş, Tebernuş, Sazenuş, Kafeştatayyuş ve Kıtmir) yapıtına konuk ediyor. Ashab-ı Kehf denilen gençler ünlü tarihçi Taberi’ye göre, mağara arkadaşlarının reisi Makselina’ydı.

Yedi Uyuyanlar’ın yaşadığı yer olarak Gaziosmanpaşa sırtlarında bir yeri imliyor romanında Nazlı Eray’ın. Yapıtın başından beri Yemilha’ya bir serüven sunuyor ve sonlara doğru yedi Uyuyanlar’ın öteki üyeleriyle buluşturuyor ve onlara televizyon izlettiriyor.

YAŞAMIN İÇİNDEN
Nazlı Eray’ın Ayışığı Sofrası adlı yapıtındaki kahramanlarını öteki yapıtlarında olduğu gibi yaşamın içinden alıyor. Aşo, Leziz Teyze, Kedi Felix, Karı Şefik.. adlı kahramanları günlük yaşamın içinden sıradan kahraman olarak karşımıza çıkıyor. Bu kahramanların Orhan Kemal ya da Sait Faik öykü ve romanlarındakilerden farklı olmadıkları görülüyor.

“Yaşlı kapıcı kendinden umulmayan bir çeviklikle Aşo’yu sırtına aldı. Canı acıyan Aşo hüngür hüngür ağlıyordu. Kapıcı Aşo’yu sırtına vurmuş, ikisi asansöre binmişlerdi. Koşarak merdivenlerden aşağıya indim.” (s.47)

Nazlı Eray’ın Ayışığı Sofrası fantastik öğelerin ve gerçeğin iç içe geçtiği olay örgüsüyle zevkle okunan bir roman

MUSTAFA ASLAN

……………………….

 

Ayışığı Sofrası, Nazlı ERAY, Everest Yayınları’nda !. Basım:Ağustos 2016, İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016