OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Ayın Öteki Yüzü

Ayın Öteki Yüzü

Everest Yayınları Claude Levi-Strauss’un Ayın Öteki yüzü adlı yapıtını okura sunuldu. Yazar Japon kültürüne iliişkin bilgilerini okurla paylaşıyor.

Claude Levi-Strauss’un Ayın Öteki yüzü adlı yapıtındaki konu başlıkları şöyle sıralanıyor:

Japon Kültürünün Dünyadaki yeri, Kültürler doğaları gereği ölçülebilir değildir, Evrensel mitolojinin büyük temaları, Kayıp nesne konusu, “Jomon ruhu” ve action painting,  Varlıkların öngörülmezlikleri üzerine, Duyarlı bir Kartezyenizm, Sesler, renkler, kokular, tatlar, dokular, Doğu venBatı düşüncesi arasındaki büyük farklar,

Claude Levi-Strauss’un yapıtına adını veren Ayın Karanlık Yüzü adıyla başlayan bölümdeki konu başlıkları şöyle sıralanıyor:  Aldatıcı egzotizm, Grafik sanatlar ve mutfak, Böceklerin çıkardığı ses.

İnaba’nın Beyaz Tavşanı adlı bölümdeki onu başlıkları ise şöyle sıralanıyor: Gökgürültüsü kuşu, Turna ve timsah,

Çin Denizi’ndeki Heredot adlı bölümün konu başlıkları şöyle sıralanıyor: Doğu’da erkeklik, Batı’da kadınlık, Kadınların giriş ayinleri, Dilsiz prensin çığlığı.

Diğer konu başlıkları ise şöyle sıralanıyor:Sengai. Dünyayı Uyumlanma Sanatı, İkilikten kurtulmak. Yabancılığı ehlileştirmek, Ame no Uzume’nin müstehcen Dansı,  Yaşlı bir dilenci kadın, Mısırlı Set ve Susanoo, Bilinmeyen Bir Tokyo, Junzo Kawada ile konuşma ve fotoğraflar.

Claude Levi-Strauss, Ayın Öteki yüzü  adlı yapıtında Japon kültür hakkında önemli bilgiler paylaşıyor.

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::::::

Ayın Öteki yüzü, Claude Levi-Strauss, Çeviren:Barış Tut, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Nisan 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016