OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

atascadero’nun sincapları

IMAG3693atascadero’nun sincapları

Feyza Hepçilingirler’in ‘Atascadero’nun Sincapları’ adlı yapıtı torununa bakmak için gittiği Amerika’daki anılarını içeriyor. Yazarın anıları Everest Yayınları arasında okurla buluşturuldu.

Feyza Hepçilingirler’in ‘Atascadero’nun Sincapları‘ adlı yapıtına  yer alan önemsediğim  kimi konu başlıkları sizinle paylaşmak istiyorum: Atascadero’ya dönersek, Türkiye’deki Amerika/Amerika’daki Türkiye, Avrupa Amerika farkı, Bayramlar, tatiller, Eğlence, Rönesans festivali, Bayramlar tatiller, Şükran Günü ve Noel, Sevgililer Günü ve Paskalya, Irkçılık, Eğitim, Steinbeck, Yemek-İçmek, Mutfak, Evlilik, Kürtaj, Askerlik, Çocuk, Din, Dürüstlük, ahlak, namus, Trafik, Meraklar, Modalar…

karşılaştırmalar

Feyza Hepçilingirler ‘Atascadero’nun Sincapları’ adlı yapıtında Amerika ve Türkiye arasında  birçok karşılaştırma yapıyor. Yapıt bir yönüyle iki ülke arasında ağırlıklı olarak  sosyolojik  bir karşılaştırma kitabı da denebilir.

“Bir de çocuğunu arabada unutup ölüme yol açan ebevyen sorunu var. Kimi zaman öyle sık oluyormuş ki bu olay… İşe giderken çocuğunu yuvaya bırakmak üzere arkadaki çocuk koltuğuna yerleştiren (genellikle) anneler, işe yetişme telaşı içinde çocuğu yuvaya bıraktığını varsayıp arabayı kilitler, işyerine çıkarmış. Arabada kapalı kalıp ölen çocuklarla ilgili açılan davaların kamuoyunun gündemini günlerce meşgul ettiği anlatıldı hep.

Bizde olmaz, diyeceğimiz bir olay değil. Bu yazıları temize çektiğim şu günlerde, Çanakkale’nin Küçükkuyu’sunda çocuğu arabada değil, denizde unutan bir ailenin öyküsünü okudum…” (s.246)

saptamalar

Feyza Hepçilingirler yaşadıkları, gördükleri ve yakın tanıklıklarını anlatıyor. sadeceanlatmakla kalmıyor. Bunlarla ilgili kimi saptamalarda da bulunuyor. Bu yanıyla da birçok anı kitabında bulunmayan farklı yanları bulunuyor. Önemli saptamaları olduğunu söylesek abartmış sayılmayız. hemen birkaç örnek verecek olursak Amerika’da ırkçılığın sürdüğü, eğitim sisteminin başarılı görünmesinin dünyadaki zeki gençleri toplamasında yattığı, ABD’nin askeri güç olarak dünyaya posta koymasının nedeni olarak  ‘gönüllü’ adı altında zor durumdaki arkasızları asker olarak sıcak bölgelere sürmesi, Steinbeck ve Orhan Kemal arasında kurduğu benzerliği…  sayabiliriz.

Usta yazar Feyza Hepçilingirler, Amerika hakkında grafiklere, rakamlara boğulmadan öykü tadında ama ciddi verilerin bulunduğu ve iki ülke arasında birçok konuda  karşılaştırmaların yapıldığı bir anı kitabı sunuyor, ‘Atascadero’nun Sincapları’ adıyla.

Mustafa ASLAN

—————————

Atascadero’nun Sincapları (Anı), Feyza Hepçilingirler, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Eylül 2015

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016