OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Afrika Üçlemesi:2-Devrim

 

Afrika Üçlemesi:2

DEVRİM

 

Jakob Ejersbo’nun Afrika Üçlemesi’nin ikinci kitabı Devrim Alfa Yayınları tarafından okura ulaştırıldı.

“Uzun bir süre aynı hızla göl boyunca yol alıyoruz, bir köyden öbürüne geçe geçe. Su yatağı ileriye ve kuzeye doğru devam ediyor. Ta uzakta kuzeyimizde kalan Kibo’nun etrafındaki bulutlar dağılmak üzere…”(s.365)

 

TÜRKLER; TÜRKİYE VE KOMŞU ÜLKELER
Jakob Ejersbo Devrim adlı romanında kahramanının serüveni sürüyor. Birçok ülke gezen kahramanımız Türkler ve Türkiye hakkında da bilgi veriyor. Ayrıca Türkiye’ye komuşu Asya, Avrupa ve  ülkeleri hakkında bilgi veriyor. Yapıtta Mısır, Kıbrıs, Yunanistan, İran.. gibi ülkeler ilşkin bilgiler de veriliyor.

“Türkiye ve Mısır; ikisinin arasında öyle büyük bir fark yok. Mısırlılar bir parça daha hergele ama…” (s.47)

 

ASYA, AFRİKA VE SÖMÜRGECİLİK

Jakob Ejersbo, Devrim adlı yapıtında Asya ve Afrika ülkelerinin yakın tarihleriyle birlikte doğal zenginlikleri sayesinde sömürgecilerin buralardan eksik olmadıkları belirtiliyor.

Afrika ülkelerinden kimlerinde başta altın olmak üzere değerli yar altı ve yer üstü kaynaklarından bir serüven eşliğinde söz ediliyor. Bu durumda Afrika ülkeleri sömürgeciler için iştah kabartan bir yer haline geliyor, ister istemez. Yapıtta kahramanımızın ilginç bir altın alım satım serüvenini okuyoruz.

HİNDİSTAN NİRE TANZANYA NİRE

Jakob Ejersbo’nun Afrika üçlüsü yapıtının ilk ikisinde Hindistan ve Tanzanya arasında önemli sayabileceğimiz ölçüde bir ilişki olduğu görülüyor. Üçlünün ilk kitabı Sürgün ve ikincisi Devrim’de Hintlilerin Tanzanya’daki köklerinin bu ülkenin sömürge olduğu döneme kadar uzanıyor. Hindistan’da yeterli iş olanaklarının olmadığı bir dönemde Tanzanya ticari açıdan çekici geliyor, bu insanlara. İngiliz sömürgesiyken geliyorlar Tanzanya’ya. O kadar kaynaşıyorlar ki Tanzanya usulü  bir din anlayışı da ortaya çıktığını yazıyor, kimilerinde.

Afrika’da sömürgeciliğin geçmişini belgeleyen ve zevkle okunan Afrika Üçlemesinin ikinci Kitabı Devrim de bütünü oluşturan parçalardan biri olarak çıkıyor karşımıza.

 

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::::::::

Devrim (Afrika Üçlemesi-2), Jakob Ejersbo, Danca Aslından  Çeviren: Nur Beier, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Şubat 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016