OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Aşkın Tarihi

IMAG2511

Aşkın Tarihi

Simon May’ın yazdığı ‘Antik Çağdan Modern Dünyaya Aşkın Tarihi ‘ adlı yapıt aşkı dünden bugüne uzanan bir zaman diliminde değişik bakış açılarıyla ele alıyor.

Tanrı rolünde aşk, batılı sevginin temeli:Eski ahit, Fiziksel arzudan cennete:Platon, Mükemmel dostluk olarak aşk: Aristoteles, Cinsel Arzu olarak aşk:Lucretius ile Ovidius, En yüce erdem olarak aşk: Hıristiyanlık, Hıristiyanlıkta aşk neden koşulsuz değildir? Bir ideal olarak kadınlar:Aşk ve trubadurlar (aşıklar/ozanlar), İnsan doğası nasıl sevilebilir hale geldi:Ortaçağın sonundan Rönesans’a kadar, Bütünün sevinçli bir kavrayışı olarak aşk:Spinoza, aydınlanmış romantizm alarak aşk:Rousseau, Din olarak aşk:Schlegelve Novalis, Üreme arzusu olarak aşk:Schopenhauer, Hayatın onaylanması olarak aşk: Nietzsche, Bir kayıp tarihi olarak aşk:Proust,  Aşka son bir bakış.

“Aristotales’in philia’nın etik bir ilişkiye bağlı olduğu, hatta özünde etik bir ilişki olduğu konusundaki ısrarı, I. Bölümde sözünü ettiğimiz, ideal aşkı işleyen ilk iki mite sonuna kadar karşı olduğu anlamına gelir:  “(s.96)

tanrı ve komşu sevgisi

‘Antik Çağdan Modern Dünyaya Aşkın Tarihi ‘ adlı yapıtında Simon May Antikçağ’dan yakın zamana kadar uzanan bir zaman  diliminde aşkın serüvenini veriyor. Yapıtı ilginç kılan ise değişik bakış açılarıyla vermesi olarak çıkıyor karşımıza.Aşk felsefesine de değinilen yapıtta Tanrı inacı ve aşk konularına da dikkat çekiliyor.”tanrı sevgisi ile komşu sevgisi arasında nasıl bir ilişki  olabilir?” sorusunun da yanıtını bulabileceğiniz kitapta Marcel Proust’un yalana ve bencilliğe uzak bulduğu ve  sevginin bir türü olarak gördüğü dostluk konusunu okura açıyor.

“Dostluk onun gözünde korkaklara layık bir yakınlık türüdür. Bize, kendi içsel  gerçeklerimizi ve onun gelişimini terk etmenin karşılığında yalnızlıktan kurtuluş yolu sunabilir.” (s.328)

Simon May’ın ‘Antik Çağdan Modern Dünyaya Aşkın Tarihi ‘ adlı yapıtı aşk konusunda derli toplu bilgiler sunuyor, dünden yakın zamana uzanan bir zaman diliminde değişik bakış açılarıyla.

 

Mustafa ASLAN

——————————-

Antik Çağdan Modern Dünyaya Aşkın Tarihi, Çeviren:Yeşim Seber,  Simon May, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul, Kasım 2014

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016