OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

aşkın coğrafyası

 

aşkın coğrafyası

Ahdaf Soueif’in ‘Aşkın Coğrafyası’ adlı yapıtını Everest Yayınları yeni basımını geçtiğimiz günlerde okura sundu. Yapıt günümüzden geriye giderek bir sandıktaki eşyalardan yola çıkarak Kuzey Afrika ülkelerinin geçmişine  başta Mısır olmak üzere değiniyor.

Mısır ve ..

Ahdaf Soueif ‘Aşkın Coğrafyası’ adlı yapıtında günümüzden geçmişe Mısır tarihini Kuzey Afrika’nın bütünlüğü içinde veriyor, bir aşk öyküsü eşliğinde. Bölgenin çalkantılı dönemlerini öncelikle Mısır’dan hareketle yer veriyor.  Yapıt, Mısır ve Kuzey Afrika’nın öteki ülkelerinin geçmişiyle ilgili okura bir romanın olanakları çerçevesinde bilgi sunuyor.

“Butros Gali Paşa’nın suikastinden sonra 1910 yılı Şubat ayında Muhammed Sait Paşa başkanlığı devraldı ve birkaç gün içinde ağabeyimin ona uğramasını istedi.” (s.511)

kadınlar ve sömürgecilik

Aşkın Coğrafyası’nda öne çıkan kahramanlar kadınlar karşımıza çıkıyor. Romanın oluşumunu omuzlayan eski bir sandık ve içindeki eşyalar bir kadının. Dolayısıyla şk ve coğrafyadaki yabancıların derinden bıraktıkları izler yani sömürgecilik…  Kuzey Afrika’nın başta Mısır olmak üzere yaşadığı acıları bir aşk atmosferi içinde görebiliyoruz.

“1904 yılının sonuna doğru… Çünkü o yılın nisan ayında ve Madam Juliette Adams Mısır’ı turlayıp bütün milliyetçi önemli kişiler tarafından konuk edilip ağırlandıktan ve hatta Efendina tarafından onun adına ziyafet verildikten sonra Fransa ve İngiltere, Bağlaşık devletler olduklarını ilan ederek İngiltere’nin Mısır’da dilediğini yapması karşılığında  Fas için Fransa’ya tam yetki verdiler. Yedi ay boyunca kampanya yapıp  çeşitli sunumlarda bulunduk.” (s.439)

Aşkın Coğrafyası’nda Ahdaf Soueif Mısır başta olmak üzere Kuzey Afrika ile İngiltere ve Avrupa devletleri arasındaki ilişkileri tarihsel bir süreç içerisinde veriyor.

————————-

Ahdaf Soueif , Aşkın Coğrafyası, Everest Yayınları’nda I. Basım: Haziran 2013, İstanbul

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016