OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Askerin Dönüşü

Askerin Dönüşü

Rebecca West (1892-1983) ‘in Askerin Dönüşü adlı romanı Everest Yayınları arasında okura sunuldu.

“Dünyanın efkarı olan alacakaranlık bastırmıştı. Sedir ağaçlarının dalları altında hayal meyal bir silüet gördüm, kollarında analık yaptığı bir şey tutuyordu. Neredeyse gölgelerin içinde eriyecekti; birkaç saniye sonra gece içine alacaktı onu.” (122)

ASKER GERİ DÖNERSE…

Rebecca West yapıtında savaş sırasında rahatsızlanıp evine geri dönen bir askerin eşi ve çevresiyle ilgili gelişmeleri aktarıyor. Askerin geri dönmesinin nedenin bir yaralanma ya da sakatlanma nedeniyle olmadığını yakın geçmişiyle ilgili hafıza kaybı kaynaklı olduğunu söylemek gerekiyor.

BİR ERKEĞİ KADINA BAĞLAYAN NEDİR?

Yaşamının son beş yılını anımsamayan kahramanımız Chris evlidir, ama eşi Ketty’i anımsayamıyor. Bu noktada eski sevgili  konusu giriyor.  Hafıza kaybını eski sevgili bölümünü içermediğini söylemek isterim. Bu noktada eş ve sevgili Margaret arasındaki durumun ne olduğunu merak edeceğinizi umuyorum.

Yapıt, bir erkeği   bir kadına bağlayan hassas noktaları Margaret üzerinden okura sunuyor.

“Daha sonra Margaret, Chris’i elinden çekti. Çimenlikten geri dönüp, alacakaranlıkta ışıkları yanmamış tüm evler gibi hüzünlü görünen hanın çevresinde yürümek istedi.” (s.54)

NİÇİN UNUTURUZ?

Rebecca West’in Askerin Dönüşü adlı romanında askerdeyken yakın zaman ait hafızasını oluşturan bölümleri anımsayamaması söz konusu ediliyor. Bunun nedenleri üzerinde duruluyor. İnsanların sevmedikleri ve istemedikleri şeyleri unuttuğu gerçeği ortaya çıkıyor.

Rebecca West’i Askerin Dönüşü adlı romanı erkek ve kadın arasındaki ilşkilerin nasıl olması gerektiği konusunda dikkat çeken bir yapıt olduğunu belirtmeliyim.

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::::::::::::

 

Askerin Dönüşü (Roman), Rebecca West, Çeviren:Işılar Kür, I. Basım:Everest Yayınları, İstanbul,Eylül 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016