OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

aşka dair-mustafa aslan

 

aşka dair-mustafa aslan

İskender Pala’nın ‘Aşka Dair’ yazılarından oluşan kitap Kapı Yayınları tarafından okula sunuldu. Kitapta aşkla ilgili yazılar yer alıyor.

kırk yazı

İskender Pala’nı ‘Aşka Dair’ adlı kitabında 40 yazı yer alıyor.

Yazılardan kimileri şunlardır:Sevgiye dair, Ahdolsun, Sevgilinin yüzüne bakmak, Aşıklık odur ki… Gönül kandili, Sevgili ile aşık arasında, Gözyaşından asa, Nazlı sevgili, Yusuf ile Zeliha

 Folklör ve tarih

Aşkla ilgili kavramların yanı sıra tarihsel kişilikler üzerinde de duruluyor. Edeebiyat tarihimizde tartışmasız yeri olan aşk öyküleri ve kahramanları Pala’nın kitabında yer alan 40 yazı arasında yer alıyor. Bu açıdan bakıldığında  Yusuf ile Zeliha gibi folklörük yanı olan yazılarla Sultan Sencer, Rami Mehmet Paşa gibi tarihi kişiliklerle buluşturuluyor.

Halk Edebiyatı’ndan divan edebiyatına

İskender Pala, ‘Aşka Dair’ yazıları arasında halk edebiyatı ve divan edebiyatının ağırlığını görüyoruz. Yunus Emre’den Fuzuli’ye Nesimi’den Yusuf ile Zeliha’ya uzanan bir eksende dolaşıyor.

Halk edebiyatının ve divan edebiyatının ‘aşka dair’ öğelerinin de Pala’nın yazıları arasında yer aldığını görüyoruz. Sevgilinin kaşının gözünün benzetildiği nesneler ve bunlarla ilgili ürün örneklerini görüyoruz.

‘Aşka Dair’ İskender Pala’nın aşk üzerine yazdığı kırk yazısından oluşan bir kitap. Konuya şilgi duyanlara önerilir.

————————————-

İskender Pala, Aşka Dair, 1. Basım Kapı Yayınları, İstanbul, Eylül-2012

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016