OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Aşk Yüzünden

IMAG2413(1)

 Aşk Yüzünden

‘Aşk Yüzünden’  adlı kitap Evren Yiğit’in kısa öykülerinden oluşuyor.

kısa öyküler

Evren Yiğit’in ‘Aşk Yüzünden’ adlı yapıtında yer alan kısa öykülerin adlarını şöyle sıralayabiliriz:Gölge, Kulak Kaşıntısı,  NazarBoncuğu, İlan, Kafa Mikseri, Otopsi,  Gözlerimde İki Kırmızı Kaplan,  İçimden Gelen Sesler,  Sevgili 1001, Bir Garip Adam,Kırmızı Gül, Sepet Sepet Yumurta, Sakın Beni Unutma…  BU Fikir Çok Sattı,  Bu Anlattığın Şey de Şiirlere Benzemiyor Zaten,  Oldu… Sonunda,  Oyun – (mıy) cak, Kalite Geliştirme,  Ya Şimdi Ya Asla,  Numune,  Kuyunun Dibi,  Dilek,  Yemiş,  Beşparmak,İşaret parmağı, Orta Parmak, Yüzük Parmağı ve Hani Bana Serçe Parmak, Ay Mevsimi, Akrep Yelkovan tamam daBu Üçüncü Ne? Bece Örümceği, Bi’ Dünya, Feragat,  Solucan, Aşkın Fil Hali,Kap-Kaç-Dur – Kaçma,Acil DurumdaKırınız, Son Ziyaret,  Bu ne Yaaa! Yürüyüş, Sır.

“O ilk elimi tuttuğunda, bir kibrit ucu gibi hissettim. Çaktım o anda. Alev aldım. Baştan aşağı.Ne ilginç şey şu aşk,insanı halden hale sokuyor. Günler ne çabuk geçiyor. Herşey ne kadar büyülü,  ne kadar kayda değer,  ne kadar hatırlanır gözüküyor. Işık huzmeleri gölgeler,  dışarıdan gelen sesler bile hafızanda yer ediyor.” (Aşkın Fil Hali- s.90)

kıssadan hisse

‘Aşk Yüzünden’ de yer alan kısa öykülerde kıssadan hisse çıkartabiliniyor. Anlatılan kısa öykü sonunda okurun bir ders çıkarması erekleniyor.

Yazar öykülerinde kimi zaman alışılmışın dışında kahramanları da kısa öykülerine konuk ediyor. Onunla kahramanımız konuşuyor ya da bir serüven yaşanıyor, bunun sonucunda da okura kimileyin romantik, kimileyin de gülünç, kimileyin de şaşırtıcı öğeleri kullanarak kısacık öykülerle  ders veriliyor.

” O gece yine garip bir istek duydum içimde. Ay beniçağırıyordu. Ay beni bekliyordu. Çıktım evden, sahile gittim. Üstümü başımı çıkarıp şezlonga uzandım yine. Bir kez daha aylandım. Ertesi gün işe gittiğimde herkes ne yaptığımı söylemem için bana   neredeyse  yalvardı. Hafta sonlarının tamamını bronzlaşmak için güneşaltında geçiren sekreter kızlar da, 60 yaşında erkek müdürüm de ölüyordu meraktan.” (Ay Mevsimi-s.74)

Evren Yiğit’in ‘Aşk Yüzünden’ adlıyapıtında yer alan ‘çok kısa öyküler’ kolay ve sıkılmadan okunuyor.

Mustafa ASLAN

——

Evren Yiğit, Aşk Yüzünden, 3.Basım:Artemis Yayınları, İstanbul, Ekim 2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016