OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

aşk senin adın bile geçmedi

1386091683924

aşk senin adın bile geçmedi

Aşk Senin Adın Bile Geçmedi’ İclal Aydın’ın Artemis Yayınları arasında çıkan adından da anlaşılacağı aşkı anlatan bir yapıt. Aşkın durumlarıyla  ilgili yapıtta çeşitli görüşler dile getiriliyor.

aşk üzerine

İclal Aydın ‘ Aşk Senin Adın Bile Geçmedi’ adlı yapıtında aşk üzerinde duruyor. Aşk serüveni  yaşayan birinin karşılaşacağı çeşitli durumlar üzerine görüşler yar alıyor. Yapıtta yazar aşkı bir ikna süreci olarak tanımlıyor. Ancak aşk üzerine söyleyecekleri kitabın ilerleyen sayfalarında değişik durumlar üzerine söylüyor, değişik sanat yapıtlarına göndermelerde de bulunarak.

“Marguerite  Duras’nın Mavi Gözler Siyah Saçlar aslı romanından konuşmaya başlıyoruz.

Duras, iki şeyin açıklanamayacağını saptar:Ölüm ve eşcinsellik.Bu ikisinin psikanalize değil, Tanrı’ya ait olduğunu söyler….” (s.93)

sorular… sorular

İclal Aydın ‘ Aşk Senin Adın Bile Geçmedi’ aşk konusunu irdelemek için soru-yanıt ya da açımlayıcı bir iki tümceyle karşıdakini konuşturma yöntemini deniyor.  Tolga soruyor, İclal yanıtlıyor. Tolga ve İclal zaman zaman soru dışında görüşlerini aktardıkları bölümlerle de karşılaşıyoruz. Tolga’nın sorularından kimileri şunlardır:”Aşka öldü” diyorlar… Sonsuz aşk var mı sence?  Biri sevgilin, diğeri eşim olan iki şehir var, Aşkın kaçınılmaz burçlarından ayrılığı konuşmanın vakti gelip çattı artık, Peki erkeği nasıl tanımlar aşk?

İclal Aydın ‘ Aşk Senin Adın Bile Geçmedi’ adlı yapıtı aşk üzerine kimi soruların yanıtını barındıran bir kitap özelliğini taşıyor.

Mustafa ASLAN

—————–

İclal Aydın,  Aşk Senin Adın Bile Geçmedi, Artemis Yayınları’nda I. Basım:Kasım-2013, İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016