OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Aşk Diyorlar Buna

IMAG2999

AŞK DİYORLAR BUNA

‘Aşk Diyorlar Buna’ Ayhan Bozkurt’un aşka ilişkin görüşlerini bir söyleşi havası içinde verdiği yapıtı Alfa Yayınları arasında yayımlandı.

Daha önce ‘Barikattaki Çocuk,’ ‘ Bütün Aşklar Birbirine Benzer’  ve ‘Herkes Sevdiğini Öldürür’ adlı yapıtları yayımlanan Ayhan Bozkurt bu kez okurun karşısına aşk izlekli bir kitapla çıkıyor.

aşk üzerine narin

Her ne kadar kitabının en başına Shakespear’ın “Beğendiğiniz bedenlere, hayalinizdeki ruhları koyup aşk sanıyorsunuz”u  alsa da, Ayhan Bozkurt’un aşka dair söylediklerinin bize özgü olduğunu  belirtmek abartı sayılmaz. Yapıtın sonunadoğru Cemal Süreya’nın, “Meğer ne çok yanarmış canı insanın, baktığı yerde göremeyince görmek istediğini…” yle karşılaşıyoruz. Uzamdan, aşka ilişkin benzetme ve saptamalara kadar herşey ülkemiz insanınından uzakta olmadığı görülüyor, yazarın. kendi uydurduğum yalana ağlıyorum,  Onunla aşkınız bir masaldı gerisi hikaye,  Yıkanırım gözyaşlarımdamerak etme sen,

burçlar,  aşk ve başlıklar

Ayhan Bozkurt’un ‘Aşk Diyorlar Buna’ adlı yapıtında söyleyeceklerini burçlara göre ayarlamış. Yazar, her burca özel aşkla ilgili sözlerini akatarıyor. Yapıtta  yer alan konu başlıklarından kimileri  şöyle sıralanıyor: Bitmişti bir kez hayatınızdan gitmişti, Yıkanırım gözyaşlarımla  merak etme sen,  Sustum sadece seni sevdim, Senin herhalini seviyorum, Bu ikinizim filmi, Gittiyse bitti, Sen bana bunu yapmazdın,Unutma beni çiçekleri getirdim sana, Bir vedahavası, Kendi uydurduğum yalana ağlıyorum, Resmi yenge mi yoksayenge mi? Dedi ve gitti…

…”

Aşk insanı neden mutlu etmez?

Beni etmiyordu. Hüsranı baştan kabullenmiştim sanki. Karşıma çıkan insanlarla bu duyguyu yakalayamıyordum. Yakaladıklarımın da mutlaka unutamadıkları bir ilişkileri oluyordu. Ayrılsalar da günün birinde ona gidiyorlardı. Gittiler de..” (s.265)

Ayhan Bozkurt’un ‘Aşk Diyorlar Buna’ aşkla ilgili bir kitap okumak isteyenlere…

Mustafa ASLAN

———————————-

 

 Aşk Diyorlar Buna, Ayhan Bozkurt, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Şubat 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016