OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Asaf Halet Çelebi biyografisi

 

IMAG2469(1)

Asaf Halet Çelebi

Beşir Ayvazoğlu’nun ‘He’nin İki Gözü İki Çeşme-Asaf Halet Çelebi Biyografisi’ adlı çalışması Kapı Yayınları arasında okura sunuldu.

Beşir Ayvazoğlu’nun birçok kaynağı tarayarak yaptığı görülüyor, bu çalışmayı. Çalışmada Asaf Halet Çelebi’nin yaşam öyküsünü vermekle yetinmeyen Ayvazoğlu çeşitli kaynaklardan aktardığı bilgilerle okuru besliyor. Şairin Ses dergisinden Küllük dergisine ve sonrasını görebiliyoruz, bu yapıtta.

İlk iki bölümde yer alan konular şöyle belirtiliyor:

Şair Öldü” başlığıyla verilen birinci bölümde yer alan yazıları şçyle sıralaybiliriz: Şairin ölüm haberi, Baki Süha’nın yazısı, Beylerbeyi’ndeki cenaze töreni, Fikret Adil’in yazdıkları, Nesli tükenen derviş, Refik Halid ve Peyami Safa’nın yazdıkları, Haldun Taner’e göre şair, Erol Güngör ne diyor?

“Şairin Çocukluğu” adıyla okura sunulan ikinci bölümde yeralan konu başlıkları şunlardır: Cihangir’de muhteşem bir konak, Cihangir yangınları, İsmail Nazif Çelebi kimdir? Şiirlerde çocukluk, Şiairn soyu, Tekerlemeler ve masallar, Konaktaki masalcı, Kadınlar, ‘Nedircik yavruları,’ Bitmeyen çocukluk.

çocukluk, kedi, istanbul..

Asaf Halet Çelebi’nin yaşamında İstanbul’un, çocukluğunun ve kedinin önemli yer tuttuğu görülüyor. Onu kedici şairler arasında sayabiliriz. Elbette kedi sevgisini İstanbul ve çocukluğuna bağlılıkla birleştirmek gerekiyor. Şairin doğduğu Cihangir’den ayrılarak Beylerbeyi’ne taşınmak zorunda kalmaları yaşamında iz bıraktığı görülüyor. Ailenin ekonomik durumunun kötü olması ise şairin çocukluk günlerini aramasına yol açıyor, bana göre. Hatta canına tak eden sefaletten kurtulmak için  baş vurduğu başarısız bir özkıyım girişimini  örnek verebiliriz. A. H. Çelebi’nin çocuk ruhluluğunu da buna katarsak çocukluktan kopmamasının etkenlerinin sayısı artıyor.

Beşir Ayvazoğlu’nun ‘He’nin İki Gözü İki Çeşme-Asaf Halet Çelebi Biyografisi’ adlı çalışması sadece Asaf Halet Çelebi açısından değil, edebiyat tarihimiz açısından da önemli bir yapıt, bence.

 

Mustafa ASLAN

———————————-

Beşir Ayvazoğlu, He’nin İki Gözü İki Çeşme-Asaf Halet Çelebi Biyografisi, I. Basım:Kapı Yayınları, İstanbul,  Kasım 2014

Updated: 18 Kasım 2014 — 09:29

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016