OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Arzın Merkezine Seyahat

IMAG3572Arzın Merkezine Seyahat

 

Jules Verne’in büyük küçük herkesin zevkle okuduğu yapıtlarından Olaganüstü Yolculuklar’ın dördüncü kitabı  ‘Arzın Merkezine Seyahat’ Alfa Yayınları arasında okurla buluşturuldu

el yazması

Hamburg’un mütevazi bir semtinde   Profesör Lidenbrock ve yeğeni Axel kendi halinde yaşayıp giderken bir el yazması yaşamlarını alt üst ediyor. El yazması dört farklı dilde yazılmış ve kriptolu olduğu için okumaları biraz zaman alıyor. Kahramanlarımıza, dini taasup yüzünden sıkıntılar da yaşamış olan İzlandalı  bilginlerden Arne Saknussemm’in arzın merkezine seyahat’ düşüncesini veriyor. Ve sonrası yer altında nefes kesen bir serüven sunuyor, bu yapıt bize.

düş gücünün sınırsızlığı

Jules Verne’in yapıtlarının ortak özelliklerinden birisi de sınırsız bir düş gücüyle kaleme alınmış olduğunu söylersek yanılmış olmayız. ‘Arzın Merkezine Seyahat’ adlı yapıtında okuru bu kez yer altının gizemli derinliklerine konuk ediyor.  yazarın kaleme alırken sınır tanımadığı düş gücü sayesinde okura değerli bilgilerin desteklediği alabildiğine büyülü bir dünya sunuyor.

“Püskürmenin itişiyle dışarıya fırlatılacağımız açıktı. Salın altında kaynar sular vardı ve suların altında lav katmanı, kraterin tepesine vardığında her yana dağılacak olan kaya parçaları vardı. Demek ki bir volkanın bacasındaydık. Bu konuda kuşkuya yer yoktu.” (s.328)

yer altındaki dünya

Jules Verne ‘Arzın Merkezine Seyahat’ adlı yapıtında daha çok jeolojilk bilgilere dayanan, sürükleyici bir serüven eşliğinde yer altı  hakkında okuru bilgilendiriyor. Bir jeolog kadar konuya egemen olduğu görülen Jules Verne’in bu bilgisini okurun anlayacağı bir düzeye indirgediği ve okurun yabancısı olduğu düşünülen terimler ise kısa açıklamalarla veriliyor.

“Ertesi gün, 27 Ağustos Perşembe, bu yer altı yolculuğu için ünlü bir tarih oldu. Bu tarih aklıma geldikçe kalbim korkuyla çarpıyor. Bu andan itibaren aklımız, sağduyumuz, zekamız hiçbir işe yaramayacak ve toprağa bağlı olayların oyuncağı olacak.” (s.310)

Jules Verne ‘Arzın Merkezine Seyahat ‘ adlı yapıtı düş gücünün sınır tanımazlığı içinde yer altında geçen  soluk soluğa okuyacağınız bir serüven sunuyor.

Mustafa ASLAN

———————–

Arzın Merkezine Seyahat, Jules Verne, Alfa Yayınları’nda I. Basım:Temmuz 2014, İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016