OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

araba sevdası

araba sevdası-MUSTAFA ASLAN

Gerçekçi ilk romanlarımızdan sayılan Recaizade Mahmut Ekrem’in ‘Araba Sevdası’ adlı yapıtının yeni basımı Selim İleri’nin sunuş ve yayınevinin bilgilendirici notuyla Kapı Yayınları arasında yeni basımı yapıldı.

 

yabancılaşma

Recaiazade Mahmut Ekrem’in ‘Araba Sevdası’ adlı romanında yabancılaşma olayı en güzel biçimde anlatılıyor. Romanda, bir kişinin kendine, ailesine çevresine ve yaşadığı topluma yabancılaşması veriliyor. Recaizade mahmut Ekrem yabancılaşmanın ortaya çıkardığı kimi olumsuz durumları daha iyi anlatabilmek için, yapıtını zamanının özgün örnekleri üzerinden veriyor. Kendine ve toplumuna yabancılaşan kimselerin düşeceği kötü durumları yapıt boyunca acı acı gülümseyerek okuyoruz.

 

mizah

Recaizade Mahmut Ekrem ‘Araba Sevdası’ adlı yapıtında mizah öğesinden fazlasıyla yararlanıyor. Kimi gülünç durumları vermek için mizah öğesi yerinde ve dozunda kullanılıyor.

Yazar, özellikle yabancılaşmanın getirdiği durumları çok iyi vermesindeki başarısını, bana göre mizah öğesini kullanmasına borçludur. Kahramanlarının tipleri ve davranışları da çoğunlukla mizahın yapıt içerisinde yükselişini sağlıyor. Bihruz Bey’in fiziksel özellikleri bile yapıtta yaşanılanlarla bütünleştirildiğinde kişiyi gülümsetmeye yetiyor. Keşfi Bey de elbette yapıtta gülmecenin artmasında payı büyük kahramanlardan biri olarak öne çıkıyor.

Recaizade Mahmut Ekrem’in ‘Araba Sevdası’ adlı yapıtında kültürüne ve toplumuna yabancılaşan, yabancı kültürlere özenenlerin durumunu başarılı bir şekilde anlatılıyor. Yabancılaşmanın yaşandığı sürece okunacak, ilk gerçekçi romanlarımızdan biri olan ‘Araba Sevdası’nı okuması gerekiyor, bence.

——————————

Recaizade Mahmut Ekrem, Araba Sevdası,I. Basım:Kapı yayınları, İstanbul, Ekim-2012

 

MUSTAFA ASLAN

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016