OkulBil TV

Eğitim - haber - Sanat

antikçağ felsefesi

antikçağ felsefesi

Çiğdem Dürüşken’in Homeros’tan Augustinus’a  felsefenin serüvenini anlatan  ‘Antikçağ Felsefesi’ Alfa Yayınları  Felsefe dizisinden okura ulaştırıldı. Dürüşken’in daha önce kaleme aldığı makale ve ders notlarından yararlanarak hazırladığı bu çalışma Latince Yunanca kaynak yapıtlardan yararlanarak hazırlandığı belirtiliyor.

Homeros’tan Augustinus’a

Çiğdem Dürüşken’in  ‘Antikçağ Felsefesi’ adlı yapıtı  Homeros’tan Augustinus’a  uzanan bir çizgide felsefenin nereye geldiğini gösteriyor. Üstünde yaşadığımız topraklarında mirasçısı olduğu Antikçağ  felsefesiyle ilgili bilgileri felsefenin doğuşundan başlayarak aktarıyor.

Yapıtta yer alan altı ana bölüm ve adları ve kimi konu başlıkları şöyle sıralanıyor: I. Felsefe Doğarken-Homeros ve insanın bireyselleşme çabası ya da büyük alın keşfi. II. Sokrates Öncesi Felsefe- Miletoslular, Sofistler.  III. Sokrates Gençleri Kışkırtan Bilge- Felsefenin dönüm noktası ve Sokrates.  Felsefenin at sineği, Sokratesçi okullar. IV. Platon:Devletin Dümenine Bir Felsefeci Geçmeli- Platon ya da idealler öğretisi, Platon’da ahlak, Platon’da devlet,  Bir öğrenme aracı olarak mitoslar. V. Aristoteles:Felsefeyi Yürüyerek Anlatan Filozof- Arisroteles ve Lykelon, Tavuk yumurtadan önce gelir,  Ahlak ve siyaset.  IV.Aristoteles’ten Augustinus’a Bir Keşif Gezisi- Ousiadan insana geri dönüş, Stoacı Seneca ve sirenlerin şarkısı…

edebiyat- felsefe el ele

Çiğdem Dürüşken’in   ‘Antikçağ Felsefesi’  adlı yapıtında felsefe ve edebiyat el ele yürüyor. Çünkü anlatılan dönemde edebiyat ve felsefe ister istemez ele ele olması gerekiyor. Yazar, ” Antikçağ  Felsefesi dersek bu yolculuğun adına ve mitolojinin yüce Olympos Dağı’na bir tırmanış olarak tanımlarsak onu, ilk adımımızı attığımız yerde  antik bir liman kenti olan  Miletos’un  doğa görüşleri üzerine  yeşeren floryasıyla karşılaşacağımız da kesindir. Homeros ve Hosiodos’un mitolojik hikayeleriyle sulanmıştır bu flora  ve dağın eteklerinden başlayarak Yunan lirik ve trajedi şairlerinin de ektiği çiçeklerle yavaş yavaş, ama bir ara vermeksizin yukarılara doğru tırmanmaktadır.” (s.5)

Çiğdem Dürüşken’in   ‘Antikçağ Felsefesi’  edebiyat ve felsefenin birlikte yürüdüğü Latince ve Yunanca kaynaklardan yararlanarak hazırlanan bir kitap. Antikçağ felsefesini daha iyi anlamak isteyenlere önerilir…

Mustafa ASLAN

———————–

Çiğdem Dürüşken, Antikçağ Felsefesi,  I. Basım :Alfa Yayınları Felsefe Dizisi, İstanbul, Ocak-2014

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016