OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Angus

  Angus (Keltik Düş Tanrısı)

Alexander McCall Smith’in Angus (Keltik Düş Tanrısı) adlı yapıtı Alfa Yayınları  tarafından okurlara sunuldu. Yayınevinin başlattığı mitolojik roman dizisi içinde yer alan Angus adlı roman Kelt mitolojisine dayanıyor.

“O gece Angus uykusundayken genç bir kız girdi düşüne. O kadar canlıydı ki, sanki uyanık gibiydi, genç kızın çarpıcı güzelliğine vuruldu. Ama burada bitmemişti; sonsuza dek birlikte olmak istediği işinin o olduğunu anlamıştı Angus.” (s.104)

MİTOLOJİ VE GÜNCEL

Alexander McCall Smith, Angus (Keltik Düş Tanrısı)adlı romanında mitolojiden kopmadan güncelle birlikte veriyor izleği.   Angus (Keltik Düş Tanrısı) adlı yapıtta bir yandan Angus anlatılırken bir yandan da günümüze gelerek kimi yakıcı sorunları da yapıtına taşıyor.

YUNAN   VE KELT MİTOLOJİSİ

Alexander McCall Smith’in Angus (Keltik Düş Tanrısı) adlı yapıtında kahramanın kimi özelliklerine baktığınız zaman Yunan mitolojisindeki kimi kahramanların birkaç özelliğini üzerinde barındırdığı görülüyor. Bu açıdan da tek bir kahramanın özelliklerini taşıdığını söyleyemiyoruz.

 

Alexander McCall Smith’in Angus (Keltik Düş Tanrısı) adlı yapıtı mitoloji ve günceli bir arada veriyor. Mitolojiyi fazla bilmese de okur için sıkıcı olmadan okunabiliyor.

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::::::::

  Angus (Keltik Düş Tanrısı), Alexander McCall Smith, Çeviren:Dilek Şendil, I. Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Ocak 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016