OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Angkor Serüveni

IMAG0963  Bjorn Soatland’ın Sanat Dedektifleri Dizisi’nin üçüncü kitabı ‘Angkor Serüveni’ Büyülü Fener Yayınları tarafından okura sunuldu. Kamboçya’nın uzam olduğu yapıtta TARİHİ ESER KAÇAKÇILIĞI anlatılıyor,  polisiye öğelerin ağır bastığı.

kamboçya

Bjorn Sortland  ‘Angkor Serüveni ‘ adlı yapıtında Kamboçya’da geçen bir olayı anlatıyor. Yapıtın kahramanlarından aile ve gezi rehberi niteliğinde bir eser ortaya koymak için geldiği üçüncü yerde içinden çıkamayacağı sorunlarla karşılaşıyor. Yazar bu noktada zaman zaman Kamboçya’nın yakın tarihine de giriş yapıyor. Kızıl Kmerler yönetimi ve sonrasındaki gelişmelerden söz ediyor. yapıtın sonunda da Kamboçya ve Kızıl Kmerler konusunda açıklamalar yapıyor.

tarihi eser kaçakçılığı

Ülkemizin hassas olduğu konulardan tarihi eser kaçakçılığı konusu işleniyor, ‘Angkor Serüveni ‘ adlı yapıtta. Bjorn Sortland tarihi eser kaçakçılığının uluslararası boyutuna dikkat çekiyor. Zaman zaman uluslararası  kaçakçılık çeteleriyle ilişkili olan yerli güvenlik birimlerinin içindeki kişilerden de söz ediyor.

Çeteler,  ‘Angkor Serüveni’  adlı yapıtta da anlatıldığı gibi büyük anıtları  küçük parçalara ayırarak ülkeden çıkarıyorlar. Ayrıca tarihi eserlere akla hayale gelmeyecek zararlar veriyorlar.

“Arkamı dönüp baktığımda siyahlar içindeki iki adamın heykellerden birine tırmandığını ve büyük kaldıraçlarla taşların yerinden söküldüğünü görüyorum. söktükleri taşları aşağıya yuvarlıyorlar. Anıt taştan da yapılmış olsa bu şekilde çok zarar görüyor olmalı.”(s.85)

Bjorn Soatland’ın Sanat Dedektifleri Dizisi’nin üçüncü kitabı ‘Angkor Serüveni’nde’ çocuklara bir serüvenle birlikte tarihi eserler ve tarihi eser kaçakçılığı konusunda bilgi vermenin yanında bilinç de veriyor.

 

Mustafa ASLAN

———————————

Bjorn Soatland’ın’Angkor Serüveni, Sanat Dedektifleri Dizisi-3, Çevriren:Ebru Tüzel,  I. Basım :Büyülü Fener Yayınları, İstanbul Kasım 2013

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016