OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

anayurt (dimitri kakmioğlu)- mustafa aslan

ANAYURT

Anayurt, Dimitri Kakmioğlu’nun anılarından yola çıkarak kaleme aldığı, yurt özlemini dile getiren yapıtlardan biridir. Kakmioğlu’nun  bu yapıt sayesinde ölümsüzleştirdiği öyle sıradan bir yurt özlemi değil.

 

BOZCADA YA DA TENEDOS

 

Yazar bir çocuğun gözüyle anlattığı Bozcada (Tenedos) yapıtın kahramanlarından birisi. Yazar açıkça dile getirmese de hem de önemlilerinden, yazarın anlatıcının ve kahramanın çakıştığı, Anayurt adlı kitapta.

 

Yazar Bozcada adını doğduğu yere uygun bulmuyor. Güzelim adanın kurak bitek olmayan bir yer anlamında adlandırılmasına itirazı. Yoksa başka herhangi bir ad önerisi yok özgün adı Tenedos’un dışında.

 

Yapıtta, KakmioğluTenedos adının nerden geldiğini, adanın tarihiyle birlikte sıkıcı olmadan tıpkı öteki bilgiler gibi, olaylara ve kahramanlara bağlı olarak veriyor.

 

Adanın günlük yaşamından canlı görünümlerle de karşılaşıyoruz. Bozcaada’da dört mevsim nasıl olur, insanları geçimini nasıl sağlar… gibi sorularımızın karşılığını bulabiliyoruz.

 

 

TÜRKÇE SEVGİSİ

 

Türk olmadıkları gerekçesiyle rahatsız edilip bu topraklardan göçmek zorunda kalmış olan bir ailenin çocuğu, o.  Türkçe’ye ve Türk müziğine olan sevgisini dile getiren kahramanımız gördüğü, yaşadığı olumsuzlukları da dile getiriyor doğal olarak.

 

“Türkçe Yunanca’ya hiç benzemiyor. Ama bazen iki dilde de aynı sözcükler çıkıyor. Türkçe konuşmak, insanın ayaklarını Tenedos’u kuşatan denize sokması gibi.” (s.39)

 

KIBRIS SORUNU VE…

 

Kıbrıs’ta yaşananların Türkiye’deki Rum vatandaşlarımızı yakından ilgilendirdiğini görüyoruz. Anayurt’ta orada Türklere Rumların kötü davranmasından rahatsızlık duyuluyor.  Makarios eleştiriliyor.  Çünkü orada atılacak her serüvenci adım burada onların yaşamını olumsuz etkileyecektir.

 

“Güneyde işler gittikçe kötüleşiyor ve dalga dalga kuzey kıyılarımızı da kuzey kıyılarımızı da etkiliyor.  … papaz Makarios, diyorlar, yine sorun çıkarıyor. Yunan milliyetçilerle ittifak yapmış, Türkleri huzursuz ediyor.” (s.22)

 

Tasos Avgerinos’un da  Sefiller Kervanı, Dido Sotiriyu’nun Benden Selam Söyle Anadolu’ya… adlı yapıtlarında belirttiği gibi, Türkiyeli Rumlar’ı Yunanistan da tam olarak benimsemiyor, “yarı-Türk” olarak görüyor, özellikle cunta döneminde.

 

 

KARDEŞLİK

 

Dimitri Kakmioğlu’nun Anayurt adlı yapıtı farklı kültürlerin birlikte nasıl yaşayabileceklerini ya da neden birlikte yaşatılamadıklarının nedenlerini mütevazi anılarından yola çıkarak yanıt arıyor. Yapıt, kimi olumsuz şeyler yaşanmış olsa da  bu topraklarda yaşayan insanların bir kardeşlik bağının koparılmasının kolay olmadığının bir belgesidir, bence.

 

Kakmioğlu’nun yapıtıyla birlikte okunabileceğini düşündüğüm, hemen usuma gelen yazarlardan kimileri şunlar: Hasan İzzettin Dinamo, Mirivilis, Dido Sotiriyu, Samim Kocagöz, Nikos Kazancakis, Engin Aktel, Tasos Avgerinos, Agapi Molivyatis, Panos Karnezis, Yiannis Xanthoulis…

 

Dimitri Kakmioğlu, Türkiye ve Türkçe sevgisiyle yazdığı iğneyi kendine de batırdığı, birlikte yaşama yolundaki engelleri temizlemeye yönelik yapıtlarından birisidir.

 

*Dimitri Kakmioğlu, Anayurt, 1. Basım: Şubat 2009, E yayınları, İstanbul

Updated: 18 Aralık 2011 — 10:16

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016