OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

anadolu manzaraları

anadolu

anadolu manzaraları

Hikmet Birand’ın Çukurova’dan başlayan Anadolu’dan görünümler sunduğu  ‘Anadolu Manzaraları’ adlı yapıtında  ağırlıklı olarak Ankara ve çevresini anlatıyor.

 Ankara

Hikmet Birand’ın ‘Anadolu Manzaraları’ adlı yapıtı Anadolu’nun değişik yerlerinden görünümler vermesine karşın ağırlıklı yer olarak karşımıza Ankara çıkıyor. daha çok Ankara ve çevresinin doğa güzelliklerine ve bitki örtüsüne yer veriyor yazar, kitabında.

“Ankara çiğdemi”,  “Kırkikindiler”… adlı yazılar özellikle Ankara’nın doğasını merak edenler için önerebilirim. Öyküleştirerek verdiği “Ankara Çiğdemi”nin serüvenin anlatıldığı yazı ise Ankara’nın bitki çeşitliliğini gözler önüne seriyor.

“…

Beni demet demet topluyorlar, yumrularımı yiyorlar, çiçeklerimi atıyorlar. Böyle giderse yakında bu yamaçlarda köküme kibrit suyu dökülecek. Sonra pek tuhaf olacak Sizler değilse de çocuklarınız beni, Ankara  çiğdemini, Ankara’da değil, kim bilir nerede, belki de Londra’da, belki de Paris’te mi görecekler? (s.45)

 

adana’dan konya’ya…

‘Anadolu Manzaraları’ adlı yapıtında Hikmet Birand Adana’dan başlayarak Konya’ya doğru yaptığı bir yolculuğu anlatıyor. Bozkırdaki bitki örtüsünü özellikle yavşanlarla ilgili verdiği bilgiler dikkat çekiyor. Karaman ve Karaman koyunu hakkında da  paylaştığı bilgilerin yanında  Çukurova sonrasında Konya’ya uzanan yolda havanın ve doğal yapının değiştiğini görüyoruz, yapıtta.

“Alışkanlıktan gene çok erken uyandım. Karaman Ovası’nda stepte gidiyorduk. Ay batmak, güneş doğmak üzere idi.  Açık mavi gökte sabahçı birkaç yıldızın bile hala feri geçmemişti, ışıldıyorlardı. Çok sürmedi, güneş gümüş kamçılarını sallamaya, ovada canlı ne varsa, hepsini uyandırmaya başladı.” (s. 4)

Hikmet Birand’ın ‘Anadolu Manzaraları’ adlı yapıtı dil ve anlatımıyla da belli bir seviyede olan kitap doğa dostlarının, geçmişteki Anadolu coğrafyasını  merak edenler için önerilir. Özellikle Ankara ve çevresinin doğal yapısının geçmişte nasıl olduğunu merak edenler için kaçırılmaması gereken bir kitap.

Mustafa ASLAN

————————————

Hikmet Birand, Anadolu Manzaraları, 6. Basım:TUBİTAK Yayınları, Ankara, Temmuz 2001

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016