OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

Amok Koşucusu

Amok Koşucusu

Stefan Zweig’ın Amok Koşucusu adlı yapıtı Alfa Yayınları arasında okura sunuldu. Yapıtta, gemide karşılaşılan bir doktorun anlattıklarından romanın örgüsü kuruluyor.

“Ona bakmak insana işkence gibi geliyordu;bitik bakışlarına, içkiden ya da gözyaşlarından kızarmış, şişmiş gözlerine.. Benim ilgimden kaçındı;öne doğru eğilmiş bedenine bakınca, duyduğu tancı sezdim; sonsuz bir…”(s.86)

 

SÖMÜRGECİLİK VE IRKÇILIK

Hollanda sömürgesinde doktor olarak görev yapan kahramanımızın başından geçenlerin anlatıldığı kitap tek kelimeyle sömürgeciliği güzel bir biçimde gözler önüne seriyor. Hollanda sömürgesi olan bu yerde, yapıtta anlatıldığı kadarıyla yerli halk adamdan sayılmıyor. Sömürgecilerin her durumda onların efendisi konumunda oldukları görülüyor.

“…O zamanlar Hollanda hükümetinin kolonilerde çalıştırılmak üzere hekim aradığını ve iyi para verdiğini duydum. Peşin avans da verdiklerine göre temiz işti; ateşli hastalıkların kol gezdiği bu ülkede mezar taşlarının sayısının Avrupa’ya göre… “(s.23)

PSİKOLOJİ

Stefan Zweig’ın yapıtına Amok Koşucusu aslında Malezyalılara özgü bir sarhoşluk. Ama ne biçim bir sarhoşluk? Amok Koşucusu, bir psikolojik  bozukluğu anlatmak için kullanılıyor. Amok Koşucusu olan kişi önüne çıkan her şeyi yıkıp devirip gidiyor. Koşusu bittiğindeyse düşüp ölüyor.  Böyle bir edime elbette normal psikolojik durumdaki kişinin yapacağını söylemek, yanılgı olur, bence.

Şiddete yönelik önemli bir saptama olarak görüyorum Amok Koşucusu‘nu. Aslında biraz daha derinlere inerek kitle ruhsal durumu konusunda da kimi çıkarımlar da yapılabilir.

Stefan Zweig’ın okuduysanız yeniden okuyup üzerinde düşünebileceğiniz bir yapıt, Amok Koşucusu.

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::::

Amok Koşucusu, Stefan Zweig, Çeviren:Saffet Günersel, Alfa Yayınları’nda I. Basım:Aralık 2018, İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016