OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

AMANSIZ DÜŞMANIM

AMANSIZ DÜŞMANIM

Willa Cather’in Amansız Düşmanım adlı yapıtı Alfa Yayınları’nda yeni basımını yaptı.

KADINLAR

Willa Cather’in yapıtının ağırlığını kadınlar oluşturuyor, birkaç açıdan. Bunlardan birini hemen söyleyecek olursak. Kahramanı Myra’nın kendine özgü bir kadın tipi olmasından kaynaklanıyor. Kadınlar ve erkeklere ilişkin edimlerin ve kimi görüşlerin de dikkat çekiciliğinden söz etmek gerekiyor.

 

DİN VE DOĞA

Din ve doğa Willa Cather’in yapıtı Amansız Düşmanım‘da önemli bir yer tutuyor. Din adamlarına dua etmesi için verilen paralardan, dini kurumlara yapılan bağışlardan söz edebiliriz. Örneğin, “Myra başucunda fildişi İsa’sıyla abanoz bir haç bulunduruyordu. Eskiden duvara asılı dururdu.” (s.87) ya da “.. Psikopos ve  gösterişli giysiler içindeki bir sürü papaz oradaydı. Tabutu taşıyanlar kilisenin kapısına vardığında, kilise onu karşılıyor gibiydi. Psikopos ve papazlar kocaman siyah tabutu kilisenin kapısında bekliyorlardı…” (s.20)

Doğaya gelince kahramanımız Myra tam bir doğa tutkunu olduğu görülüyor. Hastalığının ilerleyen günlerinde doğayla baş başa olmak istediği görülüyor. Bu da yapıta rahatlık vermenin yanı sıra Jean – Jacques Roussea’nun doğaya ve   ilişkin görüşlerini anımsatır gibi oluyor.

Myra’nın hazin sonun verildiği yerde ve önceki bölümlerde doğaya ilişkin canlı anlatımları görebiliyoruz.

“Sürücü bizi burna götürdü, memurda bizimle birlikte gelmek için ısrar etmişti. Onu battaniyelerine sarılı bir halde denize dönük olarak sedir ağacına yaslanmış bulduk. Başı önüne düşmüştü…”(s.95)

Willa Cather’in Amansız Düşmanım adlı yapıtı duygusal ve  doğanın sesini duymakla birlikte kadın ağırlığı duyumsanıyor.

 

Mustafa ASLAN

:::::::::::::::::::::::::::::

Amansız Düşmanım, Willa Cather, Alfa Yayınları’nda I. Basım:Ocak 2018, İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016