OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

altıncı koğuş(çehov)-mustafa aslan

altıncı koğuş(çehov)

Altıcı Koğuş, Anton Çehov’un dört öyküsünden oluşuyor. Yapıttaki öyküler:6. Koğuş, , Cırcır Böceği, Sanat Eseri ve Sürgünde.

 

hastalar ve doktorlar

Çehov öykülerinin eleştiri oklarını yönelttiği bürokrasi bu yapıtında da yer alıyor. Eleştiriyi hastaneler üzerinden yöneltiyor, bürokrasiye.

Yapıta adını veren 6. Koğuş öyküsünde doktorların yaşamından bölümler sunuyor. Doktoların yaşamından öte doktor hasta ilişikisine de değiniyor. Doktor hasta ilişkisinden hareketle hasta olduğu saptanmayan, toplum içinde elini kolunu sallayıp gezen hasta tipleri göz önüne seriyor.“‘Ne olacak benim halim, diye soruyorsunuz. Yapacağınız en iyi şey, buradan kaçmaktır. Ama ne yazık ki, bunun da hiçbir faydası yok. Yakalanacaksınız. Toplum kendini suçlulardan, akıl hastalarından ve daha başka istenmeyen kişilerden korumaya çalıştığı zamanlarda yenilmezdir.” (s.42)

 

 

felsefe

Çehov’un 6. Koğuş adlı yapıtında felsefi açıdan bir ağırlık taşıyor. Yapıta adını veren öyküde özellikle felsefi tartışmaların çıtasının yükseldiği görülüyor. İnsan zekası, yaratılış, ölüm/ölümsüzlükl verebileceğimiz birkaç örnek, bu konuda. Bu konuda diyalektik bir yaklaşımı gözleniyor, yazarın.

“…Toprak olan maddeler zamanla soğuyan yer küresiyle birlikte, milyonlarca yıl, güneşin çevresinde anlamsız ve amaçsızca dönüp duracaktı. Bu böyle olacaksa, varoluşun mevcut olmadığı bir alemde, insanın yüksek tanrısal zekasını yaratmaya, sonra da alay eder gibi bunu yeniden çamura dönüştürmeye ne gerek vardı?” (s.34)

Çehov’un üsta kelminden dünya edebiyatına sunulan öyküler zevkle okunuyor, 6. Koğuş adlı yapıtında.

—————————————————–

Anton Çehov, 6. Koğuş,Türkçesi:Nadiye R. Çobanoğlu, Aralık 2011, Yar Yayınları, İstanbul

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016