altı zor parça

IMAG1486

altı zor parça

Richard P. Feynman’ın daha önce ‘Altı Kolay Parça’ adlı yapıtını okumuştuk. Bugünlerde de ‘Altı Zor Parça’ kitapçı  sergenliklerindeki yerini aldı.

Richard P. Feynman’ın ders notlarından seçilerek yapılan ‘Altı Kolay Parça’ ve Altı Zor Parça’ adlı kitapları sadece fizik meraklıların değil dünyamızı anlamaya çalışanların ilgisini çekiyor.

 konular

Feynman’ın ‘Altı Zor Parça’ adlı kitabında yer alan konulardan kimileri  şunlardır:Vektörler, Fizikte Simetri, Ötelenmeler, Vektör Cebri, Wektör Gösteriminde Newton Yasaları, Vektörlerin Skaler Çarpımı, Fizik Yasalarında Simetri, Simetri İşlemleri, Uzay ve Zamanda Simetri, Simetri ve Korunma Yasaları, Ayna Yansımaları, Kutupsal ve Eksensel Vektörler,Hangi El Doğrudur? Parite Korunumla Değildir,Karşı Madde, Bozulan Simetriler, zel Görelilik Kuramı, Görelilik İlkesi, Lorentz dönüşümü, Zaman Dönüşümü,  Eşzamanlılık, Dörtlü Vektörler, Göreli Dinamik, Kütle ve Enerjinin Eşdeğerliliği, Göreli Enerji ve Momentum, Görelilik ve Filozoflar, İkiz ikilemi, Hızların Dönüşümü, Göreli Kütle, Göreli Enerji, Uzayzaman, Uzayzamanın Geometrisi, Uzayzaman Aralıkları, Geçmiş, Şimdi ve Gelecek, Dörtlü Vektörler Hakkında Daha Fazlası, Dörtlü Vektör Cebri, Eğri Uzay, İki Boyutlu Eğri Uzaylar, Üç Boyutlu uzayda Eğrilik, Uzayımız Eğridir, Uzayzamanda Geometri, Kütleçekim ve Eşdeğerlilik İlkesi, Einstein’in Kütleçekim Kuramı.

Richard P. Feynman ‘Altı Zor Parça’ adlı yapıtına alt başlık olarak Einstein ve Göreliliği, Simetri ve Uzay zaman verildiği görülüyor. kitapta ağırlıklı konu Einstein’in görelilik kuramı olarak göülüyor. Feynman Albert Einstein’in göreliliğiyle kalmıyor. Bilim tarihi içerisinde aynı konuda çalışmış olanların farklılıklarını da ortaya koyuyor.

İlgiyle okuyabiceğiniz bir yapıt, ‘Altı Zor Parça.’

Mustafa ASLAN

——————————–

Altı Zor Parça, Richard P. Feynman, Çeviren:Zekeriya Aydın, I. Basım:Alfa Yayınları Bilim Dizisi, İstanbul, Mayıs 2014

 

Updated: 07 Mayıs 2014 — 08:24

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir