OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

ALLAHIN SÜNGÜLERİ, “REİS PAŞA” – MUSTAFA ASLAN

 

 

ALLAHIN SÜNGÜLERİ, “REİS PAŞA” 


  Üzerinde, belki de, ilgisiz yazılar yazılan konuşulan kitaplardan birisidir. Bunun nedeni ya kitap baştan sona kadar okunmuyor, ya da okunulan anlanmıyor. Burada da okur tipleri üzerinde durmak gerekiyor. U. Eco’nun “Sémiotique de la réception” da açıkladığı örnek okurunun önemi bir kez daha ortaya çıkıyor.

MAGAZİNLEŞTİRİLEN YAPIT VE YAZAR

Allahın Süngüleri’nin ilk tanıtımları “Gazi’nin aşkları” olarak yapıldı. Aslını sorarsanız Mustafa Kemal’in sevdiği kadınlardan da söz ediyor bu kitap. Ama sadece yapıt bu izlekle sınırlı değil. Bununla sınırlı olmamakla birlikte ana izlek de, Mutafa Kemal’in aşkları değil. Bir bütünün bir çok parçasından birisidir diyebiliriz. O kadar oylumlu bir parça da değil.

Zeki Coşkun, Radikal gazetesindeki (13 Aralık 2002) köşesinde,”Mustafa Kemal öpüşüyor, sevişiyor. Kimle? Aşkı trajediye dönen, …Fikriye’yle.” (Atatürk Kadınları Sever miydi?)

Radikal Kitap Eki (2. yıl, sayı:92), “Etten kemikten Mustafa Kemal” başlığı altında Attila İlhan’la yapılan bir söyleşinin girişinde, “Attila İlhan’ın dün raflarda yerini alan yeni romanı ‘Allahın Süngüleri’ tartışmalara neden oldu. ‘Reis Paşa’da bir çapkınlık dramı var” (20 aralık 2002, Cuma)

Aslında Attila İlhan’ın bu yapıtında Mustafa Kemal’in kadınlarla ilişkilerini anlatması açısından çok da önemli  değil.  Daha önce önemli ve kapsamlı anı/araştırma/senaryo vb türden çok yapıt var. Aslında bu tür tanıtım ve yaklaşımlar yazara ve yapıta haksızlıktır, bence. Yapıtın içini boşaltmaktır. Bir yerde yazarı ve yapıtını magazinleştirmektir.

Yapıtın iletilerine itirazlarınız olabilir, ama  onu magazinleştiremezsiniz. Bu tür tanıtım ve yazılar Attila İlhan’ın yapıtı istenilen okuruna ulaşamadı. Daha doğrusu ulaştırılamadı.

 Bana göre, ilk zamanlarda, yazar, bu tür yazılar karşısında sessiz  kaldı. Artık ne düşündüyse bilemiyorum.

         YAPITIN BAŞKAHRAMANI KİM?

Kitapla ilgili  yazılan yazılarda nedense başkahraman da yanlış belirtildi. Sanki romanın başkahramanı Mustafa Kemal imiş… Yazar sinema tekniğine uygun ağırlığı bir tipin üzerine vermeyerek oluşturmuş yapıtını. A. İlhan ‘Allahın Süngüleri” ile ilgili yazılanları, Milliyet Sanat Dergisi’nin Ocak sayısında ve Milliyet Kültür& Sanat Eki’nde (26 aralık 2002, Perşembe) yanıtladı.  Şehnaz Pak’ın  imzasını taşıyan Milliyet’teki söyleşide, “Romanda anlatılan maceranın başkahramanı Mustafa Kemal değil ama…” sorunsa; “Bunu sen anlamışsın. Ama meslektaşların anlamadı ya da anlamak işlerine  gelmedi. (…) Romanın kahramanı Türk toplumudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016