OkulBil TV

Eğitim - Haber - Sanat

algının önceliği

ALGININ ÖNCELİĞİ

M. Merleau – Ponty’nin Algının Önceliği adlı yapıtı Alfa Yayınları bilim dizisinden okura sunuldu.

Yapıt bugünlerde sıkça duyduğumuz “algı” üzerinde değerli bilgiler veriyor.

ALGI VE PSİKOLOJİ

Algı üzerine çeşitli değerlendirmelerin yer aldığını söylemek gerekiyor. Çünkü bu kitap yazarın görüşlerinin yanı sıra alanında uzman kişilerin görüşlerinin yer aldığı “Oturumların Dökümü” adlı bölüm yer alıyor. Bu bölüm okura, daha önce M. Merleau Ponty’nin sunduğu görüşlerinin tartışıldığı bir bölüm olduğunu söylesek abartı sayılmaz, bence.

“Oturumların Dökümü” adlı bölümde M. Merleau Ponty’nin dile getirdiği algı ve psikoloji arasındaki bağlantının önemli olduğu savının diğer katılımcılar tarafından da desteklendiği görülüyor.

M. Merleau – Ponty,  yapıtın “Oturumların Dökümü” bölümünde, “İlk olarak söylenmesi gereken bir şey var:Fenomenolojik tavrin diğer bilimlere ardımı olup olamayacağını bilmiyorum, fakat psikolojiye kesin olarak faydalı olacaktır.” (s.101)

Algının Doğası Üzerine Bir Çalışma Projesi 1933, Algının Doğası 1934,I.Algının Fizyolojisi ve patolojisi, II.Algı Felsefesi,  III. Algı psikolojisi, 1. Nesne, 2. Mekan ve hareket, 3.Gestalt psikolojisi ve çocuk psikolojisi,Gestalt psikolojisi ve bilgi kuramı, Algının Doğası’nda alıntılanan eser ve makalelerin listesi.

Algının Önceliği Ve Felsefi Sonuçları-Bilincin kökensel arzı olarak algı,Sonuçların genelleştirilmesi, 3. Sonuçlar ve Oturumun Dökümü.

“Yükseklik ve genişliğe göre olan mekan algımız üzerine yapılmış doğrudan bir çalışma, yapı fenomenlerini daha önce ortaya koymuştu. Eski psikoloji, “dikey,” “yatay,” ya da “eğik” olma özelliklerinin, retinamıza ait meridyene, başımız ve bedenimiz eksenine yapılan zihinsel bir gönderme yoluyla görsel alanın çizgilerine atfedildiğini söylüyordu.” (s.31)

Günümüz sorunları hakkında sıkça gündeme gelen algı ile ilgili bilgilenmenin ötesinde bir donanıma sahip olmak istiyorsanız M. Merleau – Ponty’nin Algının Önceliği adlı yapıtına ulaşmanız gerekiyor.

 

Mustafa ASLAN

::::::::::::::::::::::::::::::::

Algının Önceliği, M. Merleau – Ponty, Çeviren:Yusuf Yıldırım; I.Basım:Alfa Yayınları, İstanbul, Eylül 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

OkulBil TV © 2016